Jak ubezpieczyć telefon? Gdzie? Ile kosztuje polisa?

Obecnie ceny telefonów sięgają nawet kilku tysięcy złotych! Korzystając z najnowszych technologii dokładamy największych starań, aby o nie odpowiednio zadbać - zakładamy etui, nakładamy na ekran folię czy szkło oraz uważamy podczas użytkowania. Czasami jednak nawet to nie wystarcza i musimy liczyć się z wysokimi kosztami naprawy. Może warto pomyśleć o ubezpieczeniu smartfona i uniknąć kosztownych napraw i stresu? Jak ubezpieczyć telefon? Ile kosztuje polisa na smartfona? Gdzie najlepiej ją kupić?

Ubezpieczenie smartfona - informacje podstawowe

najpopularniejsze awarie telefonów

Według badania Biostat na zlecenie iMad wynika, że najczęstszym uszkodzeniem telefonu jest zbicie wyświetlacza! Aż 80,5% respondentów badania, choć raz w życiu zbiło wyświetlacz! Oznacza to, że tylko niecałe 20% osób miało to szczęście i udało im się zachować ten najdelikatniejszy elementy w całości. Najczęstszym powodem zniszczeń jest przypadkowy upadek, zabawa z dzieckiem oraz nieuwaga podczas wakacji. Co więcej, zaledwie niecałe 10% badanych decyduje się na naprawę w ciągu kilku dni od uszkodzenia. Taki mały procent osób może wynikać z kosztów naprawy, które czasami są naprawdę wysokie! Należy wiedzieć, że używanie smartfona z uszkodzonym wyświetlaczem zwiększa ryzyko wystąpienia innych awarii i zdecydowanie zmniejsza komfort korzystania z urządzenia. 

Kto i kiedy może ubezpieczyć telefon?

Telefon może ubezpieczyć każdy, pod warunkiem, że jest jego właścicielem. W większości przypadków ubezpieczenia są kierowane do klientów indywidualnych, ale nie tylko. Najlepiej ubezpieczyć telefon od razu po jego zakupie, aby móc wybrać dowolną ofertę na rynku. Wykupić ubezpieczenie można najczęściej w czasie od 30 dni lub nawet od 3 miesięcy od daty zakupu telefonu. Zazwyczaj jest to okres jednego, dwóch lub trzech lat. Chcąc ubezpieczyć sam wyświetlacz, można zrobić to w dowolnym momencie, zarówno na nowym jak i starszym sprzęcie. 

Zakres ubezpieczenia telefonu

Samodzielnie możesz wybrać, czy chcesz ubezpieczyć cały telefon, czy sam wyświetlacz. Niektórzy ubezpieczyciele oferują wyłącznie ubezpieczenie całego telefonu, inni tylko wyświetlacza, a jeszcze inni - dają możliwość wyboru, co dokładnie ma podlegać ochronie w ramach ubezpieczenia.

W zależności od oferty, ubezpieczeniu może podlegać:

  • pęknięty ekran,
  • kradzież,
  • przepięcie,
  • pożar,
  • zalanie i zatopienie.

Należy pamiętać, że każde ubezpieczenie posiada pewne ograniczenia. W zależności od wybranej oferty mogą się one nieco różnić, dlatego przed zakupem warto się z nimi zapoznać aby później się nie rozczarować. Rzeczywisty zakres ubezpieczenia i wyłączeń, w których ubezpieczenie nie będzie uwzględniane można znaleźć w OWU. Głównym ograniczeniem, które znajduje się prawdopodobnie w każdej ofercie na rynku jest brak możliwości ubezpieczenia uszkodzonego telefonu. Niektórzy ubezpieczyciele nie ubezpieczają telefonów starszych niż 2 lub 4 lata oraz oraz nie przyjmują zgłoszeń po nieudanych próbach naprawy przez osobę bez odpowiednich uprawnień.

Gdzie ubezpieczyć telefon?

Telefon możemy ubezpieczyć od razu po zakupie na przykład w popularnych elektromarketach typu RTV Euro AGD czy Media Expert, u operatora (Play, Orange, Plus i T-Mobile), lub korzystając z dostępnych ofert firm ubezpieczeniowych. Poniżej przedstawimy listę miejsc, gdzie można ubezpieczyć telefon oraz przybliżymy ich ofertę.  

Screenity*

polisa screenity warunki

To ubezpieczenie samego wyświetlacza. Screenity jest ubezpieczeniem, które można zawrzeć przez internet, za pomocą aplikacji mobilnej, dostępnej zarówno na Androida, jak i IOS. Wystarczy ją zainstalować i zrobić dwa testy aktualnego stanu wyświetlacza - zajmuje to zaledwie 5 minut. Można ubezpieczyć nowe oraz te starsze telefony, np. 2 letnie. Ubezpieczenie kosztuje 15 zł płatne miesięcznie lub 180 zł płatne jednorazowo na okres 1 roku. Jest to usługa realizowana w sposób door-to-door, który obejmuje odbiór uszkodzonego smartfona ze wskazanego przez ciebie miejsca, naprawę do 1000 zł i dostarczenie z powrotem pod drzwi. Dużą zaletą ubezpieczenia jest to, że obejmuje każde przypadkowe uszkodzenie. Okres ubezpieczenia to 12 miesięcy.

Ubezpieczenie nie obowiązuje w przypadku, gdy uszkodzenie wyświetlacza jest powierzchowne o charakterze estetycznym, np. porysowania, zadrapania, odbarwienia i nie ma ono wpływu na prawidłowe funkcjonowanie Twojego smartfona.

*Na dzień 17/06/2023 polisa Screenity nie jest dostępna do sprzedaży w TU Europa

RTV EURO AGD

rtv euro agd ubezpieczenie telefonu

Ubezpieczenie oferowane przez elektromarket RTV EURO AGD jest dostępne w dwóch wariantach - pełnym i obejmującym wyłącznie ochronę ekranu. Druga opcja jest zbliżona do Screenity, jednak w dużo wyższej cenie. Należy zaznaczyć, że cena ubezpieczenia zależna jest od ceny urządzenia. Przykładowo kupując iPhone SE w cenie 2399 zł ubezpieczenie wyniesie 60 zł/miesięcznie płacąc przez 10 miesięcy. Z kolei wariant pełny na tym samym przykładzie to koszt 96 zł/miesięcznie. 

Revolut/Simplesurance

ubezpieczenie smartfona w revolut

Kolejne ubezpieczenie smartfona oferuje Simplesurance i Revolut. Możemy je zawrzeć przez stronę lub aplikację. Ubezpieczenie bezpośrednio na stronie Simplesurance można rozszerzyć o zabezpieczenie od kradzieży i możliwy jest zakup na okres do dwóch lat. W przypadku zakupu przez stronę warunkiem jest dokonanie zakupu polisy do 3 miesięcy od zakupu urządzenia. W aplikacji Revolut okres ten jest wydłużony do 6 miesięcy, a ubezpieczenie trwa rok.

Ubezpieczenie zapewnia ochronę na całym świecie, obejmuje uszkodzenie wyświetlacza, spowodowane na przykład upadkiem czy usterką techniczną, uszkodzenie smartfona spowodowane błędami, uszkodzenie spowodowane przez osoby trzecie, niezręcznością czy niewiedzą związaną z korzystaniem z urządzenia, zalaniem cieczą, pożarem, zwarciem czy aktem wandalizmu.

Koszt ubezpieczenia zależny jest od ceny telefonu znajdującej się na paragonie. Przez aplikację Revolut, w przypadku telefonu którego cena mieści się pomiędzy 1100 - 2200 zł koszt ubezpieczenia wynosi 5,86 zł tygodniowo lub 264,99 zł płatne jednorazowo. Przez stronę internetową Simplesurance cena to 239,95 zł, a dobrowolnie powiększona o ubezpieczenie przed kradzieżą wyniesie 269,95 zł.

Co ważne, z chwilą wystąpienia z roszczeniem konieczna jest dopłata tak zwanego "udziału własnego", który również uzależniony jest od wysokości ubezpieczenia. Ile ona może wynosić? Tego można dowiedzieć się z aplikacji Revolut, który korzysta z tego samego ubezpieczyciela. Jak widać, w przypadku telefonu wartego 1100 - 2200 zł udział własny wynosi 220 zł. Ubezpieczenie to jednak nie obejmuje kradzieży smartfona.

DigitalCare/Coverise

polisa na smartfona w digitalcare coverise

Czy wiesz, że wszystkie ubezpieczenia oferowane przez największych operatorów są przygotowane we współpracy z DigitalCare? Warto wiedzieć, że ta sama firma posiada własny pakiet - Coverise.

Oferują oni ubezpieczenie telefonu kupionego maksymalnie 30 dni wcześniej na okres jednego roku. W cenie 149 zł ubezpieczyciel pokrywa koszty naprawy uszkodzenia lub zalania telefonu do 1000 zł.

Naprawa jest realizowana bez konieczności wychodzenia z domu - kurier odbiera i przywozi z powrotem sprawny już telefon. Ubezpieczyciel gwarantuje odbiór telefonu w 48h od czasu zgłoszenia i naprawę do 7 dni roboczych.

Warta

Ubezpieczenie obejmujące ochronę telefonu, ale również tabletu czy smartwatcha. Można wybrać jeden z 3 wariantów: Ochrona wyświetlacza, Komfort lub Premium. Pierwszy wymieniony pakiet obejmuje naprawę uszkodzonego wyświetlacza w wyniku wypadku do kwoty 1000 zł. Ubezpieczenie trwa rok i obowiązuje na całym świecie. Należy wziąć pod uwagę, że udział własny, czyli dopłata przy naprawie to koszt 99 zł. Ubezpieczenie pokrywa wyłącznie jedna szkodę w ciągu okresu ubezpieczeniowego.

Pozostałe pakiety obejmują również naprawę uszkodzonego sprzętu w wyniku wypadku, przepięcia, zalania, kradzieży. Nie jest wymagany udział własny i nie ma limitu szkód w okresie ubezpieczenia.

Nie można ubezpieczyć telefonu gdy jest uszkodzony, gdy model jest dostępny na polskim rynku dłużej niż 4 lata w dniu zawarcia umowy, gdy zniszczysz urządzenie w przypływie silnych emocji, lub jeśli osoba bez odpowiednich uprawnień spróbuje naprawić Twój sprzęt i go uszkodzi.

Przeczytaj nasz artykuł! Analizujemy ubezpieczenie telefonu Warta Smart Pakiet!

Play

ubezpieczenie smartfona w play

Play oferuje dwa rodzaje ubezpieczenia. Pierwszy rodzaj, to podstawowe ubezpieczenie wyświetlacza - kosztuje 10 zł miesięcznie i obejmuje tylko wymianę uszkodzonego wyświetlacza do kwoty 1000 zł. Rozszerzona wersja “Ochrona wyświetlacza MAX” w cenie 16 zł miesięcznie, dodatkowo gwarantuje naprawę po zalaniu/zatopieniu w wodzie z limitem kosztów do ceny urządzenia. Ubezpieczyć telefon mogą wyłącznie nowi klienci, lub przedłużający umowę z nowym telefonem.

W przypadku tego ubezpieczenia Max, pierwszy miesiąc jest gratis, dzięki czemu rok ubezpieczenia kosztuje odpowiednio 110 zł i 176 zł. Wkład własny podczas naprawy, wymiany lub wypłaty świadczenia pieniężnego wynosi 99 zł. W ciągu 12 miesięcy przysługuje wyłącznie jedna naprawa telefonu.

Drugim ubezpieczeniem w Play jest “Bezpieczny telefon”. Składka za ubezpieczenie wynosi od 9,99 zł - 34,99 zł, w zależności od wybranej opcji ubezpieczenia oraz wartości telefonu. 

Orange

polisa orange smart care w orange

Operator Orange oferuje ubezpieczenie telefonu Smart Care oraz rozszerzoną wersję Smart Care Premium. Ubezpieczenie Smart Care obejmuje naprawdę pękniętego wyświetlacza wraz z aparatem, obudową i przyciskami, z kolei pakiet premium uwzględnia wszystkie uszkodzenia mechaniczne. Gdy dojdzie do zalania smartfona wodą, w ramach podstawowej wersji ubezpieczenia możesz liczyć na osuszenie urządzenia lub wymianę płyty głównej, z kolei w ramach wersji premium otrzymasz częściowe usunięcie skutków zalania. Dodatkowo Orange Smart Care Premium zapewnia bezpłatną wymianę telefonu na nowy, w razie braku możliwości naprawy.

Tańszy wariant kosztuje 11,99 zł miesięcznie (cały okres ubezpieczenia 131,89 zł), a droższy 15,99 zł (cały okres ubezpieczenia 175,89 zł). Warto podkreślić, że pierwszy plan umożliwia dowolną ilość napraw w ciągu roku do kwoty 1200 zł, a drugi jedną naprawę, ale bez limitu kosztów.

T-Mobile

ubezpieczenie urządzenia tmobile basic

W ofercie T-Mobile można znaleźć 3 warianty ubezpieczenia telefonu: Basic, Standard i Premium. Najbardziej podstawowa wersja Basic kosztuje 9,99 zł/miesięcznie i obejmuje naprawę w przypadku mechanicznego uszkodzenia wyświetlacza lub zalania urządzenia do kwoty 1 000 zł.

ubezpieczenie urządzenia tmobile standard

Wersja Standard obejmuje naprawę urządzenia do ceny zakupu lub wymianę na nowe w przypadku mechanicznego uszkodzenia lub zalania. Cena zależna jest od ceny urządzenia - składka miesięczna może wynieść 13,99 zł, 18,99 zł lub 29,99 zł.

ubezpieczenie urządzenia tmobile premium

Najobszerniejsza wersja Premium zawiera wszystko to, co wersja Standard i jest dodatkowo poszerzona o ubezpieczenie w przypadku kradzieży. Gdy dojdzie do takiej sytuacji dostaniesz nowe urządzenie. Ponadto w przypadku nieuprawnionego użycia otrzymasz zwrot kosztów połączeń lub innych usług telekomunikacyjnych do 1 000 zł.

W każdym wariancie możesz liczyć na urządzenie zastępcze w czasie naprawy. 

Plus

serwis i ubezpieczenie urządzeń smart w plusie

Plus oferuje “Serwis urządzenia Premium”  i “Serwis urządzenia SIM”. Obie kosztują 10 zł miesięcznie lub koszt ten wliczony już jest w abonament. Dla kogo jest to ubezpieczenie? Wersja premium przeznaczona jest dla urządzeń kupionych w ratach 0% w Plusie, a Sim dla urządzeń już posiadanych lub kupionych w inny sposób.

Serwis urządzenia Premium obejmuje jedną naprawę rocznie do wartości telefonu. Niezależnie co zostanie uszkodzone w telefonie, Plus gwarantuje naprawę lub wymianę na nowy. Dodatkowo, jeśli w ciągu 7 dni nie uda się naprawić Twojego smartfona, możesz wymienić go na nowy. 

Ubezpieczenie wyświetlacza telefonu

Z telefonem nie rozstajemy się niemal ani na chwilę! Chcąc zachować go w najlepszej kondycji zakładamy etui, folię czy szkło hartowane. Jednak czasami i to nie wystarcza na ten delikatny element, jakim jest wyświetlacz. Choć producenci dokładają największych starań, aby ich telefony były jak najmniej awaryjne, to nawet to czasami nie wystarcza. I tu z pomocą wychodzą Towarzystwa Ubezpieczeniowe, oferujące ubezpieczenia wyświetlacza. W ramach niewielkiej kwoty miesięcznej gwarantują wymianę wyświetlacza na nowy w razie awarii.

Na co uważać przy szukaniu ubezpieczenia smartfona?

Każde ubezpieczenie ma jakieś wyłączenia, w przypadku których ochrona nie obowiązuje. Przed zakupem polisy na smartfona, koniecznie sprawdź w jakich sytuacjach ubezpieczenie może nie działać, aby w późniejszym czasie uniknąć nieprzyjemności. Zazwyczaj informacje o wyłączeniach znajdziesz w OWU. Wybierając ubezpieczenie wyświetlacza zapoznaj się z tymi, często obszernymi listami ograniczeń. 

Czy warto ubezpieczyć smartfona?

Czy warto ubezpieczyć wyświetlacz telefonu? Naszym zdaniem tak. Szczególnie w przypadku droższych smartfonów. Jest to zdecydowanie tańsza opcja niż ubezpieczenie całego telefonu, a, jak już wspominaliśmy, wyświetlacz jest najbardziej awaryjnym elementem naszych urządzeń.

Wszyscy wiemy, że wystarczy chwila nieuwagi i ekran już jest zbity. Wiadomo też, że nikt nie lubi niespodziewanych kosztów, a wymiana wyświetlacza często jest dość kosztowna i musi być opłacona jednorazowo. Z badań wynika, że wiele osób nie naprawia wyświetlacza od razu, co naraża telefon na dalsze, poważniejsze awarie, których naprawa jest jeszcze droższa. Logiczne w tej sytuacji wydaje się wybranie niewielkiej, miesięcznej kwoty, której nawet nie odczujemy, a zapewni nam bezpieczeństwo.

Płacąc około 15 zł miesięcznie masz zapewnioną wymianę wyświetlacza na nowy w razie nieprzewidzianej i niepożądanej sytuacji niemalże od razu po zdarzeniu. 

Czy wiesz ile kosztuje naprawa wyświetlacza w telefonie? Poniżej przedstawiamy ceny naprawy najpopularniejszych modeli telefonów.

Model telefonu Cena naprawy wyświetlacza
Xiaomi Mi 9T 1200 zł
Samsung S10 1250 zł
iPhone 12 Pro 1600 zł
Samsung S20 FE 800 zł
Xiaomi Redmi Note 9 Pro 650 zł
Samsung A32 5G 550 zł
iPhone 12 Pro Max 1700 zł
Samsung S21 Ultra 1450 zł

Przykładowe ceny wymiany wyświetlacza w smartfonie. Opracowanie własne na podstawie danych zbitaszybka.pl

Podsumowanie

Patrząc na wyniki badań dotyczące awaryjności wyświetlaczy, wydaje się jasne, że warto pomyśleć o ubezpieczeniu. Powyższy artykuł powinien pomóc w podjęciu decyzji, które dokładnie ubezpieczenie warto wybrać. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, dlatego zapoznaj się z ofertami i wybierz tą, która wydaje się idealna dla ciebie. Nie zapomnij zajrzeć do OWU i zapoznać się z wyłączeniami!

Oceń artykuł:
Autor artykułu
Redakcja sprawdzonapolisa.pl

Redakcja sprawdzonapolisa.pl


TAG-i: