Nowoczesna Polisa GAP - czym jest DEFEND Gap?

Jednym z najczęściej powielanych mitów na forach internetowych na temat ubezpieczenia GAP jest przekonanie, iż jest to produkt przeznaczony tylko dla przedsiębiorców. Fakt, że GAP jest najbardziej popularny wśród firm i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, wynika z faktu kar, jakie stosują leasingi za zerwanie umowy przed czasem.

Szkoda całkowita lub kradzież pojazdu mieszczą się w kategorii zerwania umowy finansowania przed czasem, co wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów przez podmiot leasingujący pojazd. Niezmiennie jednak polisę GAP może wykupić każdy, nawet jeśli nie prowadzi firmy i posiada auto używane. Z punktu widzenia indywidualnego kierowcy, GAP ma jeszcze większy sens, ponieważ zabezpiecza długo gromadzone oszczędności, które przeznaczył na zakup samochodu. Polisa GAP nie jest obowiązkowa, jednak zapewnia rekompensatę, która pozwala na zakup nowego pojazdu lub spłatę kosztów zerwania umowy leasingowej przed czasem.

Polisa Defend Gap infografika

Przykład:

Nasz kolega Artur kupił w 2021 r. za długo zbierane oszczędności Toyotę Corollę o wartości 108 900 zł. W ubiegłym tygodniu jego auto zostało skradzione z parkingu, kiedy robił zakupy w supermarkecie. Podstawowy Zakład Ubezpieczeń przyznał odszkodowanie z polisy AC o wartości 82 000 zł.  Jest to wartość jego samochodu na moment kradzieży. Artur stracił 26 900 zł na spadku wartości swojego auta. Jeżeli oszczędności Artura nie urosły i nie dysponuje on nadwyżką gotówki, będzie zmuszony kupić auto o klasie zdecydowanie niższej niż to utracone. A jak mogłoby to wyglądać z polisą DEFEND Gap?

Oprócz odszkodowania, jakie Artur otrzymał z polisy AC, uzyskałby także drugie odszkodowanie wyrównujące z polisy DEFEND Gap.

AC (82 000 zł) + DEFEND Gap (26 900 zł) = 100% (108 900 zł)

To prosty przykład z życia wzięty jak działa ubezpieczenie DEFEND Gap. Posiadanie tej polisy chroni przed stratą finansową spowodowaną utratą wartości pojazdu w czasie. Mimo, że nie  jest to ubezpieczenie obowiązkowe, niektóre firmy leasingowe będą go wymagać, chcąc zabezpieczyć się na wypadek szkody całkowitej lub kradzieży. 

Jakie są warianty DEFEND Gap?

Gap MAX Fakturowy – polisa gwarantuje pokrycie straty finansowej w postaci różnicy pomiędzy wartością zakupową samochodu, a odszkodowaniem otrzymanym z polisy AC / OC sprawcy. 

Gap MAX AC Casco – najczęściej wybierany wariant przez klientów indywidualnych. Działa on podobnie jak Gap Fakturowy, jednak w tym wariancie zabezpieczana jest wartość pojazdu ze wznawianej polisy AC.  Samochód nie musi być w leasingu, aby skorzystać z ubezpieczenia GAP.

Gap D2C – najbardziej uniwersalny wariant GAP na rynku, który nie wymaga, aby kierowca miał wykupioną polisę AC. Do tego wariantu mogą przystąpić właściciele nawet 10-o letnich samochodów osobowych, dostawczych, motocykli i kamperów. Firma DEFEND INSURANCE jest jedynym dostawcą takiego wariantu GAP na polskim rynku, do którego można przystąpić w każdej chwili i bez względu na to, czy auto posiada polisę AC.

Przeczytaj: Co to jest ubezpieczenie GAP i jakie są warianty?

GAP, a inflacja – czy zakup polisy ma sens przy rosnących cenach samochodów?

Przy rosnących cenach samochodów otrzymane odszkodowanie w perspektywie najbliższych lat może nie wystarczyć do nabycia identycznego samochodu jak ten utracony. Należy jednak pamiętać, że szkody ubezpieczeniowe są rozliczane w oparciu o wycenę z katalogu cen rynkowych pojazdów Eurotax lub Info-Ekspert, które niekoniecznie nadążają za sytuacją rynkową. Ubezpieczenie Gap, nawet w czasach wysokiej inflacji, daje realną ochronę, gdyż jest polisą długoterminową, która gwarantuje zwrot poniesionych wydatków.

GAP, a GSU – jaka jest różnica?

Kupując lub wznawiając polisę AC mamy również do wyboru zakup dodatkowej klauzuli, jaką jest GSU (gwarantowana suma ubezpieczenia), która zapewnia odszkodowanie bez redukcji sumy ubezpieczenia (wartości pojazdu). Niestety GSU działa jedynie w trakcie trwania danej polisy AC, czyli zazwyczaj przez okres jednego roku. Po tym okresie wartość pojazdu zapewne się zmieni, a tym samym zmuszeni jesteśmy, aby po raz kolejny wykupić opcję GSU, jeśli chcemy utrzymać bieżącą wartość pojazdu. GAP w przeciwieństwie do GSU działa przez okres nawet 5 lat, a więc nie musimy co roku martwić się spadkiem wartości, płacić wyższą składkę za polisę AC z klauzulą GSU, innymi słowy możemy cieszyć się spokojem na dłużej. 

Który wariant GAP jest najlepszy dla Ciebie? Chciałbyś poznać więcej zalet, a może sprawdzić, jak korzystnie wypadają składki za ubezpieczenie DEFEND Gap?  Wejdź na Ubezpieczenie GAP i sprawdź ofertę dla siebie!

Oceń artykuł:
Autor artykułu
Tomasz Oszczepalski

Wiceprezes polskiego oddziału DEFEND INSURANCE z wieloletnim doświadczeniem w branży ubezpieczeniowo-finansowej, w obszarach związanych z zarządzeniem firmą i jej strukturami.


TAG-i: