Ubezpieczenie zdrowotne dla niepracujących - co musisz wiedzieć?

Zastanawiasz się, czy twoje publiczne ubezpieczenie zdrowotne zawsze działa? Czy wiesz, kiedy może wygasnąć i jakie są tego konsekwencje? Brak ubezpieczenia społecznego może wiązać się z dużymi kosztami, a uniknąć ich pomoże prywatna polisa zdrowotna. Czym jest ubezpieczenie zdrowotne dla niepracujących? Komu przysługuje? Kto nie może z niego skorzystać? Zapraszam do poradnika!

Komu przysługuje publiczne ubezpieczenie zdrowotne?

Aby korzystać z publicznego ubezpieczenia zdrowotnego, nie zawsze trzeba być zatrudnionym na umowę o pracę. Od tej reguły istnieje szereg wyjątków.

Z obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego korzystają również osoby, które nie pracują:

  • pozostający w związku małżeńskim z osobą pracującą w oparciu o umowę o pracę,
  • zarejestrowani w Powiatowym Urzędzie Pracy,
  • kobiety w ciąży,
  • emeryci,
  • renciści,
  • studenci do 26. roku życia.

Kto nie może korzystać z publicznego ubezpieczenia?

Warto pamiętać, że publiczne ubezpieczenie wygasa w momencie, kiedy utracisz pracę lub status osoby bezrobotnej, a także, gdy zakończysz prowadzenie działalności gospodarczej.

Twoje ubezpieczenie wygaśnie po 30 dniach od zajścia ww. okoliczności. W tym czasie możesz zarejestrować się w urzędzie pracy. Do swojego ubezpieczenia może cię również dopisać pracujący członek rodziny – masz na to wówczas 7 dni.

Najważniejsze, o czym musisz pamiętać, to fakt, że jeśli nie posiadasz ubezpieczenia zdrowotnego, każda wizyta u lekarza, pobyt w szpitalu czy przyjazd karetki będą wiązać się z kosztami. 

Co to oznacza? Jeśli nie zdążysz przedłużyć opieki zdrowotnej w ramach NFZ, a zdarzy ci się wypadek – koszty leczenia musisz pokryć w 100% z własnej kieszeni.

Ważne! Publiczne ubezpieczenie zdrowotne nie obejmuje osób pracujących w oparciu o umowę o dzieło.

Prywatne ubezpieczenie dla niepracujących - co musisz wiedzieć?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest dobrym rozwiązaniem dla osób niezatrudnionych i niezarejestrowanych w urzędzie pracy, ale także każdego, kto ceni sobie szybki i łatwy dostęp do lekarzy specjalistów.

Polisa zdrowotna to – mówiąc najprościej –  możliwość korzystania z konkretnych usług z zakresu opieki medycznej oferowanych przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Takie ubezpieczenie pozwala na szybkie umówienie wizyty u specjalistów i wykonanie badań bez konieczności wystawiania skierowania.

Zakres oraz cena takiego ubezpieczenia zależą od ubezpieczyciela, u którego zdecydujesz się podpisać umowę. Dla przykładu pokażemy ci, jak to wygląda w przypadku polisy Saltus Na Zdrowie.

Saltus oferuje dwa warianty ubezpieczenia zdrowotnego, dostępne w wersji indywidualnej oraz rodzinnej. W ramach polisy zyskujesz dostęp do:

  • nawet 14 różnych specjalistów,
  • 28 badań diagnostycznych i obrazowych,
  • infolinii medycznej,
  • wizyt domowych.

Koszt takiej polisy może zaczynać się już nawet od 44 zł miesięcznie.

Pełny zakres usług wraz z cennikiem i limitami znajdziesz TUTAJ

Gdzie wykupić polisę zdrowotną dla niepracujących?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne możesz wykupić u dowolnego ubezpieczyciela, jeżeli tylko posiada taki produkt w ofercie.

Przed podjęciem decyzji warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które pomogą w wyborze:

Po pierwsze – dobra polisa to nie tylko taka, która oferuje najniższą cenę. Jeśli chcesz korzystać z prywatnego ubezpieczenie zdrowotnego, upewnij się, że zakres usług spełnia twoje oczekiwania, a cena jest adekwatna do oferty.

Po drugie – przeanalizuj, czego najbardziej potrzebujesz. Może w tym pomóc historia chorób w twojej rodzinie, aby mieć większą świadomość ryzyka zachorowania.

Po trzecie – sprawdź, kogo jeszcze możesz objąć ubezpieczeniem. W przypadku rodzin z dziećmi pakiet łączony opłaca się dużo bardziej niż indywidualne polisy dla każdej osoby z osobna.

Oceń artykuł:
Autor artykułu
Agnieszka Dudek

Manager Regionalny w Saltus Ubezpieczenia. Posiada wieloletnie doświadczenie w branży finansowo- ubezpieczeniowej.

Z wykształcenia Trener Biznesu. Jej pasją  jest praca z ludźmi i dla ludzi. Zawsze stawia na jakość w pracy. Dlaczego? Tak powstają relacje, które są fundamentalną wartością każdego biznesu.


TAG-i: