Co to jest NNW szkolne? Co zawiera?

1 września, czyli czas powrotu dzieci do szkoły. Warto już od początku roku szkolnego pomyśleć o bezpieczeństwie dziecka. Czym jest szkolne NNW? Co powinno zawierać?

Co to jest szkolne NNW?

Szkolne NNW to po prostu ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków dla dziecka idącego do szkoły, żłobka, czy przedszkola (ale także studenta). W praktyce oferta porównywalna do standardowego ubezpieczenia NNW dla dorosłych, wzbogacona o opcje dodatkowe, które mogą być pomocne w razie wypadku dziecka.

Co jeszcze (oprócz zakresu ryzyk dodatkowych) odróżnia ten typ ochrony ubezpieczeniowej od zwykłego NNW, to fakt, że polisę zazwyczaj można zawrzeć wyłącznie na dziecko lub osobę uczącą się, która nie ukończyła 25 roku życia.

W jakich sytuacjach chroni szkolne NNW, czyli co zawiera polisa?

Polisa zawiera przede wszystkim świadczenie w razie wypadku, podczas którego dziecko doznało trwałego uszczerbku na zdrowiu lub kalectwa (wypłaca się wtedy % sumy ubezpieczenia równy % orzeczonej szkody na zdrowiu). Jak to działa?

 

Przykład

Dziecko zostało ubezpieczone na 50 tysięcy złotych. W trakcie zabawy na podwórku tak nieszczęśliwie upadło, że po wizycie na ostrym dyżurze rodzice otrzymali potwierdzenie złamania kości przedramienia. Po zdjęciu gipsu i zakończeniu leczenia, rodzice zgłosili się do ubezpieczyciela po odszkodowanie. Na podstawie Tabeli Norm Uszczerbku na Zdrowiu (która zazwyczaj załączona jest na końcu w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) określono, że dziecko doznało 4% uszczerbku na zdrowiu. Do wypłaty jest więc kwota równa 4% sumy ubezpieczenia, czyli 2 tys. złotych.

100% sumy ubezpieczenia ubezpieczyciel wypłaca w przypadku śmierci dziecka bądź całkowitego trwałego kalectwa, uniemożliwiającego samodzielne funkcjonowanie do końca życia.

Ochrona dodatkowa w szkolnym NNW

Oprócz standardowej ochrony ubezpieczeniowej, w obecnych ofertach ubezpieczycieli w NNW dla dzieci jest wiele dodatkowych pozycji, które w niejednym przypadku pozwolą na wypłatę dodatkowego odszkodowania.

Oczywiście nie można wierzyć, że wszystkie polisy zawierają to samo - każda firma ma swoje indywidualne pakiety i wysokości sum ubezpieczenia. Można jednak, porównując oferty dostępne na rynku zauważyć punkty wspólne:

  • dodatkowe środki wypłacane w sytuacji, gdy dziecko zostało ranne w wypadku komunikacyjnym lub w nim zginęło;
  • wypłata odszkodowania w przypadku: poparzenia, odmrożenia, użądlenia, ugryzienia;
  • wypłata dodatkowej kwoty w razie pobytu w szpitalu po wypadku lub po zdiagnozowaniu poważnego zachorowania Ubezpieczonego, również w przypadku wstrząśnienia mózgu, czy sepsy;
  • pokrycie kosztów odbudowy stomatologicznej, rehabilitacji czy zakupu sprzętu ortopedycznego;
  • drobne usługi assistance (wizyta lub kontakt z lekarzem, opłacenie korepetycji, pomoc psychologa itp);
  • wypłata dodatkowej kwoty w przypadku osierocenia dziecka;
  • również coraz więcej firm dopuszcza Covid-19 w zakres swojej ochrony ubezpieczeniowej (podciągając koronawirus między innymi pod definicję “Poważnego zachorowania”).

Sprawdź: Ubezpieczenie dla dziecka - ranking i porównanie!

Jak, gdzie i kiedy działa NNW dla dzieci?

Szkolne NNW nie obowiązuje wyłącznie na terenie szkoły, czy przedszkola. Działa 24h/ dobę, w każdym miejscu, w którym znajduje się Twoje dziecko, również za granicą. Warto jednak sprawdzić, czy polisa chroni w przypadku uprawiania sportów amatorskich (jak wycieczka rowerowa, czy jeżdżenie na hulajnodze bądź rolkach). Może się bowiem okazać, że bez wykupienia dodatkowej opcji, polisa nie zadziała w takich okolicznościach. Podobnie z udziałem w treningach, zawodach, czy np lekcjach pływania.

Czy szkolne NNW jest obowiązkowe?

Wbrew obiegowej opinii, ubezpieczenie szkolne nie jest obowiązkowe - nie wymaga tego Ministerstwo Edukacji Narodowej ani żadne inne przepisy prawa. Jest to zwyczajowy wymóg, który narzucają placówki edukacyjne. Pomimo tego większość rodziców nie wyłamuje się z zaleceń szkoły, czy przedszkola i ubezpieczenie na dziecko zawiera. Niektórzy uważają, że nie warto wojować z nauczycielem czy dyrektorem, inni słusznie wierzą, że ubezpieczenie dziecku się przyda i w razie wypadku będzie wsparciem finansowym w powrocie do zdrowia.

Gdzie warto kupić ubezpieczenie NNW dla dziecka?

Niezależnie od motywacji warto pamiętać, że można ubezpieczyć dziecko indywidualnie, nie korzystając z oferty szkoły. Dlaczego? Ubezpieczenie oferowane przez szkołę musi być uniwersalne i nie za drogie - zazwyczaj składka nie przekracza 40-50 złotych / rok. A to oznacza że ubezpieczacie dziecko na bardzo niską sumę ubezpieczenia - może 20.000 - 30.000 tys zł. 
Dla wielu z Was to zapewne za niska kwota, a w obliczu tego, że naprawdę dobra ochrona dostępna jest już za sto kilkadziesiąt złotych za rok, naprawdę możecie znaleźć zdecydowanie lepszą ofertę niż ta, którą proponuje szkoła.

Warto porównać oferty różnych ubezpieczycieli

Obecnie na rynku ubezpieczeń dostępnych jest bardzo dużo ofert NNW dla dzieci w wieku szkolnym. Oferują je chociażby InterRisk, Compensa, Generali, PZU, Warta, Uniqa czy Proama. Polisy uwzględniają w zakresie ochrony zdarzenia, które mogą się przytrafić właśnie dzieciom w tym wieku, a oferty prezentowane są w bardzo przystępnej formie - rozpisane na pakiety. Dzięki temu wyraźnie widać jaka maksymalna kwota ubezpieczenia zostanie wypłacona w razie konkretnego zdarzenia.

Ważne jest też, aby upewnić się, czy polisa zadziała również na wyjeździe za granicą, czy obejmuje wypadki podczas uprawiania sportów (amatorskich - jak jazda na rowerze czy hulajnodze albo zimą na nartach), czy można rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową również na wypadki podczas treningów, jeśli Wasze dziecko uprawia regularnie jakieś sporty.

Ile kosztuje szkolna polisa?

Cena za ubezpieczenie jest na tyle zróżnicowana, że każdy znajdzie coś na własną kieszeń. Polisę można zawrzeć już od 38-40 zł za 10-15 tys. złotych sumy ubezpieczenia, co daje 100-150 zł za każdy 1% uszczerbku na zdrowiu do około 150-200 zł za 80-100 tys zł, co daje 800-1000 zł za każdy %.

A teraz policzcie - płacąc za najwyższy pakiet ubezpieczenia, w razie wypadku otrzymujecie naprawdę satysfakcjonujące odszkodowanie, a kwota składki w przeliczeniu na 12 miesięcy wynosi około 13-16 zł (przy najniższych pakietach jest to około 3 zł miesięcznie).

Oceń artykuł:
Autor artykułu
Magdalena Vogt-Komorowska

Od początku swojej kariery zawodowej związana z branżą internetową, e-commerce i ubezpieczeniami. Od 2008 do 2013 roku wiceprezes pierwszej w Polsce multiagencji sprzedającej ubezpieczenia przez internet – ubezpieczeniaonline.pl Odpowiedzialna zawodowo między innymi za budowanie nowych funkcjonalności i usług z obszaru ubezpieczeń w połączeniu z innowacyjnymi narzędziami informatycznymi tworzonymi na potrzeby rynku internetowego (System LEAD dla agentów, porównywarki ubezpieczeń, kalkulatory online). Stworzyła pierwszą, w pełni autorską porównywarkę ubezpieczeń turystycznych w Polsce.