Czeka Cię wyjazd do Danii? Przeczytaj poradnik!

Uroki Danii stają się coraz bardziej popularne wśród turystów w ostatnich latach. Ta perła Skandynawii może pochwalić się wspaniałymi plażami, pięknymi baśniowymi zamkami, bujnymi lasami, przyjaznym klimatem i obywatelami pełnymi radości życia. O czym należy pamiętać wybierając się do Danii:

Dania - informacje podstawowe

Stolica: Kopenhaga
Waluta: Korona duńska
Powierzchnia: 43 098,31 km²
Liczba ludności: 5 822 763
Język urzędowy: duński
Zasady wjazdu dla polaków: aktualne informacje dotyczące wjazdu na https://www.gov.pl/web/dyplomacja/dania
Przestępczość: Dania przyjęła czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego w skali pięciostopniowej. Według władz miejscowych prawdopodobieństwo zamachu terrorystycznego jest duże. 

Dania - zasady dotyczące koronawirusa

Podróżując turystycznie do Danii musisz wziąć pod uwagę aktualne obostrzenia i wymogi obowiązujące w tym kraju. W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją na świecie, najlepiej szukać informacji na stronach rządowych. Aktualne komunikaty znajdziesz na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/dania. 

Informacje dla kierowców

W Danii jest uznawane polskie prawo jazdy. W przypadku wyjazdów turystycznych możesz poruszać się samochodem na polskich tablicach rejestracyjnych. 
Przejazd autostradą w Danii jest bezpłatny. Jednak poniesiemy opłaty za przejazd mostem Oresund.

Dozwolone prędkości:

  • w mieście: 50 km/h
  • poza miastem: 80 km/h
  • na autostradach: 110 km/h (czasami 130 km/h)

Obowiązkowe jest używanie świateł mijania przez cały rok.Wszystkie osoby przebywające w pojeździe powinny mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Dozwolony poziom alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila. Jeśli przekroczysz 1,2 promila, duńska policja natychmiast zabiera prawo jazdy. Jeśli stężenie alkoholu we krwi wynosi 2 promile lub więcej, policja może przejąć Twój samochód, sprzedać go na aukcji, a uzyskane w ten sposób środki są przekazane do dochodów państwa. Surowe kary dotyczą również przekroczenia dozwolonych prędkości. Gdy będziesz jechał o 60% szybciej niż wskazuje prawo lub z prędkością powyżej 160 km/h policja może odebrać Ci prawo jazdy. 

Pomoc w nagłych wypadkach

Ty lub Twoi bliscy znajdą się w poważnym zagrożeniu życia, zadzwoń pod numer 112. Ten numer jest bezpłatny z dowolnego telefonu. Przewóz karetką (lub środkiem transportu do przewozu osób chorych – tzw. Special Sick Vehicle' særligt Sygekøretø)  jest darmowy. 
W przypadku urazów i nagłej sytuacji istnieje dodatkowa infolinia, która daje możliwość rozmowy z pielęgniarką lub lekarzem przed udaniem się do szpitala, co pozwala zaoszczędzić na czasie.

1813 - Kopenhaga i okolice
(+45) 7015 0300 - północna Dania
(+45) 7011 3131 - środkowa Dania
(+45) 7011 0707 - południowa Dania
(+45) 7015 0700 - Zelandia
 
Dobrym pomysłem może być zanotowanie użytecznych duńskich fraz w sytuacjach awaryjnych:
emergency = nødsituation
ambulans = pogotowie ratunkowe
policja = polit
ogień = marka

Świadczenia i ich koszty

Karta EKUZ nie obejmuje opieki prywatnej. Wszelkie koszty poniesione za prywatną opiekę zdrowotną nie podlegają zwrotowi. Powinieneś zachować szczególną ostrożność, jeśli świadczenia zdrowotne są umawiane przez hotel lub przedstawiciela biura podróży.

Wskazówka: Pamiętaj o zachowaniu wszystkich paragonów i dokumentów (w razie potrzeby wykonaj kopie), ponieważ mogą one być potrzebne Tobie lub twojej firmie ubezpieczeniowej do ubiegania się o zwrot pieniędzy lub zwrot kosztów.

System opieki zdrowotnej w Danii jest finansowany z podatku dochodowego i jest dostępny dla mieszkańców Danii i obywateli UE bezpłatnie. W razie dłuższego pobytu lokalna karta ubezpieczenia zdrowotnego jest wysyłana przez władze miejskie i jest dowodem, że jesteś uprawniony do publicznej opieki zdrowotnej. Karta zawiera imię i nazwisko, adres i numer CPR oraz nazwisko i adres twojego lekarza ogólnego. Podczas wizyty u lekarza ogólnego, dentysty i szpitala oraz podczas podróży poza Danię należy zabrać ze sobą kartę ubezpieczenia zdrowotnego.

Lekarz pierwszego kontaktu

Lekarze z reguły przyjmują w godzinach 8.00– 16.00. Poza godzinami przyjęć informacje o placówkach dyżurujących można uzyskać pod numerem telefonu 118. Przebywający w Kopenhadze turyści, chcący umówić się na wizytę lekarską, mogą to uczynić dzwoniąc na numer telefonu  33 15 46 00 – czynny w dni robocze od 8-16 lub w pozostałych godzinach dzwoniąc na numer tel. 70 13 00 41.

Leczenie dentystyczne

Dzieci mają prawo do bezpłatnej opieki stomatologicznej. Jeśli masz ukończone 18 lat świadczenie dentystyczne są odpłatne. Pacjenci muszą brać udział w kosztach świadczeń kontroli dentystycznych i leczenia. Państwo zwraca część kosztów. O zwrot można wnioskować w urzędzie gminy, jeżeli udzielone świadczenia miało charakter prewencyjny. Koszty te są zwracane pacjentom w wysokości 40%, a osobom do 26 roku życia w wysokości 65%.

Szpitale

Leczenie szpitalne w przypadkach koniecznych w szpitalu publicznym w Danii jest bezpłatne. W większości przypadków wymagane jest skierowanie od lekarza, chyba że sytuacja jest nagła. Badania lekarskie lub położnicze podczas ciąży i porodu są również bezpłatne.
Dodatkowo zapewnione są usługi tłumacza dla osób, które nie mówią po duńsku i są one także bezpłatne. O ile to możliwe, poinformuj szpital przed przyjazdem, że będziesz potrzebować takiej usługi.

Recepty

Leki na receptę są opłacane przez pacjenta, potem można ubiegać się o ich częściowy zwrot w urzędzie gminy. Wysokość zwrotu kosztów leków jest uzależniona od wielkości poniesionych wydatków na leki  w okresie roku kalendarzowego. I tak na przykład gdy roczna suma wydatków na leki wynosi nie więcej niż 925 DKK, zwrot kosztów leków przysługuje tylko w przypadku, gdy leki były zakupione dla dzieci (60% refundacja).

Jeżeli roczna suma wydatków na leki wynosi powyżej 925 DKK wysokość zwrotu kosztów leków jest uzależniona od wielkości poniesionych wydatków i wynosi  50%, 75% albo 85%. Resztę wydatków na zakup leków pacjent musi sam opłacić. Większość aptek jest czynna od 9:30 do 17:00 w dni powszednie i od 9:30 do 12:00 w soboty. Niektóre są otwarte do 14.00 w soboty. Istnieje również wiele 24-godzinnych aptek dyżurnych(døgnåbne apoteker).

Transport międzynarodowy

Zgodnie z prawem pacjent ponosi wszystkie koszty transport do Polski. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach możemy ubiegać się o zgodę dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ na pokrycie kosztów transportu do miejsca leczenia w kraju. Dokładne informacje na ten temat do sprawdzenia na: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/transport-transgraniczny-w-obszarze-panstw-ueefta-/

Jak uzyskać zwrot poniesionych kosztów leczenia

Jeżeli chcemy dostać zwrot kosztów po powrocie na terytorium Polski należy zgłosić się z wnioskiem do wojewódzkiego oddziału NFZ. Wraz z wnioskiem należy przenieść wszystkie rachunki oraz dowody zapłaty.

Dodatkowe informacje na terenie Danii dostępne są w

Danish Patient Safety Authority,
International Health Insurance
Finsensvej 15
DK-2000 Frederiksberg
Tel. +45 72 28 66 00
Tel. +45 72 26 94 90
Fax: +45 72 28 66 01
http://stps.dk/da
[email protected]

Oceń artykuł:
Autor artykułu
Magdalena Vogt-Komorowska

Od początku swojej kariery zawodowej związana z branżą internetową, e-commerce i ubezpieczeniami. Od 2008 do 2013 roku wiceprezes pierwszej w Polsce multiagencji sprzedającej ubezpieczenia przez internet – ubezpieczeniaonline.pl Odpowiedzialna zawodowo między innymi za budowanie nowych funkcjonalności i usług z obszaru ubezpieczeń w połączeniu z innowacyjnymi narzędziami informatycznymi tworzonymi na potrzeby rynku internetowego (System LEAD dla agentów, porównywarki ubezpieczeń, kalkulatory online). Stworzyła pierwszą, w pełni autorską porównywarkę ubezpieczeń turystycznych w Polsce.


TAG-i:

Powiązane artykuły