Wyjeżdżam na Cypr - poradnik turystyczny

Ta malutka wyspa ma wspaniałą historię. Poza wspaniałymi plażami turyści niesamowite stanowiska archeologiczne, piękne bizantyjskie kościoły, klasztory i muzea. Jest to również wspaniałe miejsce do uprawiania turystyki pieszej, z niesamowitym bogactwem unikalnej flory i fauny.  Nikt nie planuje chorować w trakcie wakacji warto jednak wiedzieć zebrać informację, żeby wiedzieć co posiadaczom karty EKUZ gwarantuje się w razie nagłego wypadku.

Cypr - podstawowe informacje:

Stolica: Nikozja
Waluta: Euro (EUR)
Powierzchnia: 9 251 km² 
Liczba ludności: 1 221 549
Język urzędowy: Grecki
Zasady wjazdu dla polaków: Nie obowiązują wizy oraz nie ma konieczności posługiwania się paszportem. Wystarczy aktualny dowód osobisty. Na tych warunkach pobyt nie może przekraczać 90 dni. 
Przestępczość: Władze nie wprowadziły stopnia zagrożenia terrorystycznego

Koronawirus - zasady panujące na Cyprze

Podejmując decyzję o wyjeździe za granicę należy wziąć pod uwagę aktualne wymogi i obostrzenia panujące w danym kraju. Na Cyprze, jak i na całym świecie sytuacja dynamicznie się zmienia, dlatego należy śledzić wszystkie zmiany na bieżąco planując tam podróż. Najbardziej aktualne informacje znajdziesz na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/cypr

Informacje dla kierowców:

Na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny. Drogi są oznakowane według międzynarodowych standardów. Na całej wyspie obowiązuje zakaz używania klaksonów od godziny 21:00 do 06:00. Należy zachować szczególna ostrożność, ponieważ Cypryjczycy jeżdżą szybko, brawurowo i czasami według własnych zasad. Przykładowo może wystąpić sytuacja, gdzie kierowca zamiast włączyć kierunkowskaz wystawi rękę za okno. Niekoniecznie będzie to oznaczało skręt. Czasami kierowcy sygnalizują tak hamowanie lub jazdę prosto. 
Wszystkie drogi na Cyprze są bezpłatne.

Dozwolone prędkości:

  • w mieście: 50 km/h,
  • poza miastem: 100 km/h,
  • na drogach krajowych poza miastem: 80 km/h.

Obowiązkowo, wszystkie osoby znajdujące się w pojeździe powinny zapinać pasy bezpieczeństwa.Kierowca samochodu ma obowiązek używać świateł mijania po zmroku. Natomiast motocykliści całą dobę.

Niedozwolone jest używanie telefonu komórkowego podczas jazdy, chyba że kierowca korzysta z zestawu głośnomówiącego lub bezprzewodowej słuchawki na ucho. 
Dopuszczalny limit stężenia alkoholu we krwi kierowcy to 0,5 promila. 

Pogotowie ratunkowe:

Jeśli potrzebujesz pilnej pomocy medycznej podczas pobytu na Cyprze, należy wykręcić numer 112 i poprosić przyjazd pogotowia. Jeśli zostaniesz skierowany do placówki medycznej w celu leczenia, powinieneś niezwłocznie skontaktować się z firmą ubezpieczeniową / medyczną.

Na Cyprze działa kilka prywatnych szpitali i klinik, które prowadzą prywatne usługi karetką pogotowia. Zalecamy, aby zawsze sprawdzać z kierowcami karetek pogotowia czy zamierzają przewieźć pacjenta do prywatnego lub państwowego szpitala, aby zapobiec potencjalnym problemom z opłatą za kliniki prywatne.

Twoja karta EKUZ nie pokryje kosztów leczenia w prywatnych szpitalach lub klinikach. Transport karetką do szpitala publicznego w stanach zagrożenia życia jest bezpłatny.
Karta EKUZ zastępuje formularz E111 i uprawnia cię do nagłej pomocy medycznej na takich samych warunkach, jak obywatele Cypru.

Leczenie szpitalne:

W sytuacji zaistnienie konieczności pobytu w szpitalu, niezbędne jest skierowanie od lekarza, a w sytuacjach nagłych można się zgłaszać do najbliższej jednostki bez uzyskania skierowania.

Recepty:

Wystawienia recept na leki objęte refundacją są jedynie możliwe przez lekarzy działający w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej. Odpowiednie recepty mogą być zrealizowane jedynie w aptekach, które mają podpisaną odpowiednią umowę na sprzedaż leków refundowanych.

Leczenie prywatne:

W razie skorzystanie z usług placówki funkcjonującej poza publicznym systemem ochrony zdrowia,  pacjent pokrywa koszt świadczenia za wyjątkiem sytuacji gdy lekarz lub lekarz dentysta działający w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej wystawił skierowanie do skorzystanie ze świadczeń prywatnych placówek w celu uzyskania świadczeń, których nie zapewniają placówki działające w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej.

W takim wypadku pacjent może wnioskować o zwrot kosztów w oddziale wojewódzkim NFZ. W takim wypadku koszty te zostaną zwrócone, jednak wg polskich stawek, tj. zgodnie z cenami świadczeń opieki zdrowotnej obowiązującymi w rozliczeniach między NFZ, a polskimi świadczeniodawcami z klauzulą, że zwrot nie może być wyższy niż faktycznie poniesione wydatki.

Dodatkowe informacje:

http://www.kpk.nfz.gov.pl/pl/leczenie-w-innym-panstwie/zwrot-kosztow-swiadczen.html

Koszty niepodlegające zwrotowi przez NFZ:

  • W przypadku lekarza pierwszego kontaktu jest to 3,00 EUR za wizytę,
  • W przypadku ambulatoryjnej opieki specjalistycznej jest to 6,00 EUR,
  • Za każdy lek wydawany na receptę pacjent jest to koszt od 0,50 EUR d0 10,00 EUR za realizację recepty.

Cypryjski system opieki zdrowotnej nie przewiduje dodatkowych opłat lub zwolnień od ww. opłat dla określonych grup osób, np. dla emerytów, rencistów lub dzieci.

Transport międzynarodowy:

Zgodnie z prawem pacjent ponosi wszystkie koszty transport do Polski. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach możemy ubiegać się o zgodę dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ na pokrycie kosztów transportu do miejsca leczenia w kraju. Dokładne informacje na ten temat do sprawdzenia na https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/transport-transgraniczny-w-obszarze-panstw-ueefta-/

Jak uzyskać zwrot poniesionych kosztów leczenia:

Jeżeli chcemy dostać zwrot kosztów po powrocie na terytorium Polski należy zgłosić się z wnioskiem do wojewódzkiego oddziału NFZ. Wraz z wnioskiem należy przenieść wszystkie rachunki oraz dowody zapłaty.

Dodatkowe informacje na terenie Cypru dostępne są w:

Ministry of Health
1 Prodromu & 17 Chilonos Str.
1448 Nicosia
Cyprus
Telephone +35722605300
Fax +35722605485
www.moh.gov.cy

Oceń artykuł:
Autor artykułu
Michał Płomiński

aaa


TAG-i:

Powiązane artykuły