Wyjeżdżasz do Grecji? Przeczytaj poradnik turystyczny!

Grecja słynie z naturalnego piękna i fascynującej historii. Starożytne stanowiska archeologiczne, niezliczone wyspy, piaszczyste plaże i śródziemnomorski klimat sprawiają, że Grecja jest jednym z ulubionych kierunków podróży Polaków. Co jednak należy wiedzieć przed zaplanowaniem takiej wycieczki.

Grecja - informacje podstawowe:

Stolica: Ateny
Waluta: Euro
Powierzchnia: 131 957 km²
Liczba ludności: 10 768 000
Język urzędowy: grecki
Zasady wjazdu dla polaków: aktualne informacje dotyczące wjazdu na https://www.gov.pl/web/dyplomacja/grecja
Przestępczość: W Grecji nie został wprowadzony stopień zagrożenia terrorystycznego, jednak w związku z utrzymującym się zagrożeniem zamachami terrorystycznymi na świecie, należy zachować ostrożność w miejscach publicznych.

Grecja - zasady dotyczące koronawirusa

Planując podróż do Grecji musisz wziąć pod uwagę panujące tam obostrzenia i zasady. Sytuacja dynamicznie ulega zmianie, więc sprawdzaj na bieżąco informacje na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/grecja

Informacje dla kierowców

W Grecji możesz prowadzić samochód posiadając polskie prawo jazdy. Jednak turyści nie mogą prowadzić samochodu należącego do osób prywatnych zamieszkałych w tym kraju.

Autostrady w Grecji są płatne, a kwota zależy od wielkości pojazdu. Opłatę, które jest inna na różnych odcinkach, uiszcza się w bramkach. Zapłacić trzeba również za przejazd tunelem E65 Aktio-Preveza oraz mostem przez Cieśninę Koryncką, który łączy miejscowości Andiro i Rio.

Dozwolone prędkości:

  • w mieście: 50 km/h
  • poza miastem: 90 km/h
  • na autostradach: 130 km/h

Za przekroczenie prędkości nakładane są na kierowcę mandaty. Nie płaci się ich od razu, a w ciągu 10 dniu. Mandat można również dostać za używanie klaksonu, z wyjątkiem sytuacji, gdy jego użycie może zapobiec wypadkowi. Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa dotyczy kierowcy i wszystkich pasażerów.

Kierowca ma obowiązek włączenia świateł mijania w nocy. Z kolei w dzień dozwolone są tylko w przypadku widoczności ograniczonej warunkami atmosferycznymi. 
Maksymalne dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi do 0,5 promila. W przypadku kierowców zawodowych i osób młodych (do 23 roku życia) limit ten wynosi 0,2 promila.

Pomoc w nagłych wypadkach

Jeżeli podczas pobytu w Grecji znajdziesz się w sytuacji zagrożenia zdrowia, zadzwoń pod numer 112. Transport pogotowia ratunkowego w nagłych wypadkach do państwowych szpitali jest bezpłatny.

Inne ważne numery do zapamiętania

116 - pogotowie
100 - policja
1571 - policja turystyczna
199 - straż pożarna
108 - straż przybrzeżna
14944 - dyżurujące szpitale, apteki, lekarze
1016 - Lekarze SOS (SOS ΙΑΤΡΟΙ) SOS DOCTORS to grecka organizacja zrzeszająca lekarzy, których wyłącznym celem jest zapewnienie całodobowej domowej opieki medycznej w nagłych wypadkach. Uwaga: ich usługi nie są objęte kartą EKUZ.

Przydatne słowa alarmowe:

pomoc - voyhia
uważaj - prosekse
ambulans - asthenoforo
lekarz - yiatros
policja - astinomia
ogień - fotia
strażacy - pyrosvestes
Czy mówisz po angielsku? - Anglika milate?

Świadczenia zdrowotne i ich koszty

Wybierając się do lekarza upewnij się, że ma on podpisaną umowę z Grecką Narodową Organizacją Świadczeń Usług Zdrowotnych (EOPYY), w przeciwnym razie koszty leczenie nie zostaną Ci zwrócone.

Informacje są również dostępne online na stronie internetowej EOPYY. Można tam znaleźć więcej informacji na temat lokalnej opieki zdrowotnej EOPYY i dostępu do lekarzy zakontraktowanych przez EOPYY.

Wizyta u lekarza POZ działającego w ramach sieci PEDY jest bezpłatna. Pierwsze 200 konsultacji w miesiącu, u świadczeniodawców prywatnych, działających w ramach kontraktu z EOPYY jest bezpłatne.

Lekarze dentyści

Podstawowa opieka stomatologiczna jest udzielana bezpłatnie wyłącznie przez lekarzy przyjmujących w jednostkach PEDY i ESY.

Leczenie szpitalne

Będziesz potrzebować skierowania od lekarza do szpitala w przypadku leczenia, które nie jest konieczne w trybie nagłym. Leczenie szpitalne jest bezpłatne w szpitalu publicznym, jeżeli pacjent został skierowany przez lekarza kontraktowanego przez EOPYY lub przez szpital. W przypadku prywatnych klinik zakontraktowanych z EOPYY zostaniesz obciążony współpłaceniem w zależności od warunków umowy. Pamiętaj, żeby okazać kartę EKUZ zaraz po przyjęciu.

Recepty

Leki na receptę wydawane są w każdej aptece na terytorium Grecji, z wyjątkiem leków wysokokosztowych - wystawianych dla pacjentów chronicznie chorych, które wydawane są bezpłatnie w specjalistycznych aptekach EOPYY.

Przy niektórych poważnych i przewlekłych chorób dopłaty do leków wynoszą 10%. Za każdą zrealizowaną receptę pacjent ponosi koszt 1 euro.

Lista aptek działających w ramach publicznego systemu EOPYY dostępna jest na stronie: www.eopyy.gov.gr/Pharmacy/Index

Informacja na temat dostępności leków a aptekach EOPYY dostępna jest na stronie: www.eopyy.gov.gr/Medicine/Index

Koszty niepodlegające zwrotowi przez NFZ

  • w przypadku badań przeprowadzanych w prywatnych jednostkach posiadających kontrakt z EOPYY pacjent ponosi 15 % kosztów,
  • w przypadku leczenia stacjonarnego w prywatnym szpitalu posiadającym kontrakt z EOPYY pacjent musi pokryć we własnym zakresie opłatę w wysokości 30% ceny procedury medycznej lub 10% ceny dziennej hospitalizacji,
  • w przypadku zakupów leków na receptę pacjent musi pokryć we własnym zakresie opłatę w wysokości do 25% ceny leków,
  • za każdą zrealizowaną receptę należy ponieść opłatę w wysokości 1 euro.

Transport międzynarodowy

Zgodnie z prawem pacjent ponosi wszystkie koszty transport do Polski. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach możemy ubiegać się o zgodę dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ na pokrycie kosztów transportu do miejsca leczenia w kraju. Dokładne informacje na ten temat do sprawdzenia na: https://www.ekuz.nfz.gov.pl/transport-transgraniczny/transport-powrotny-w-celu-kontynuacji-leczenia-rozpoczetego-w-innym-panstwie.

Jak uzyskać zwrot poniesionych kosztów leczenia

Jeżeli chcemy dostać zwrot kosztów po powrocie na terytorium Polski należy zgłosić się z wnioskiem do wojewódzkiego oddziału NFZ. Wraz z wnioskiem należy przenieść wszystkie rachunki oraz dowody zapłaty.

Więcej informacji na terenie Grecji dostępnych:

EOPYY - NATIONAL ORGANIZATION FOR THE PROVISION OF HEALTHCARE SERVICES
DIRECTORATE OF INTERNATIONAL AFFAIRS
DEPART. OF HEALTHCARE BENEFITS IN KIND IN E.U.
Apostolou Pavlou 12,
151 23, Marousi
Grecja
Tel.: +30 210 8110916-919, 925
Fax: +30 210 8110945
Email: [email protected]
           [email protected]
www.eopyy.gov.gr

Oceń artykuł:
Autor artykułu
Michał Płomiński

aaa


TAG-i:

Powiązane artykuły