Wyjeżdżam do Włoch - poradnik turystyczny!

Z 52,4 milionami turystów rocznie, Włochy są piątym najczęściej odwiedzanym krajem wśród turystów z całego świata. Ludzie odwiedzają Włochy głównie ze względu na bogatą kulturę, kuchnię, historię, modę i sztukę, piękne wybrzeże i plaże, góry i bezcenne starożytne zabytki. We Włoszech znajduje się także najwięcej miejsc światowego dziedzictwa niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie. Oto kilka informacji, które pomogą nam zadbać o bezpieczeństwo w trakcie wakacji we Włoszech.

Włochy - podstawowe informacje

Stolica: Rzym
Waluta: Euro
Powierzchnia: 302 072,84 km2
Liczba ludności: 60 483 973
Język urzędowy: włoski
Przestępczość:

czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego w skali pięciostopniowej

Belgia graniczy z Francją, Luksemburgiem, z Niemcami i Holandią.

Włochy - zasady dotyczące koronawirusa

Planując wyjazd do Włoch koniecznie sprawdź aktualne obostrzenia, aby uniknąć nieprzewidzianych sytuacji, które mogą zepsuć Twój wyjazd. Najbardziej bieżące i szczegółowe informacje znajdziesz na stronie https://www.gov.pl/web/wlochy/sytuacja-epidemiologiczna-w-polnocnych-wloszech-w-zwiazku-z-koronawirusem-covid-19

Informacje dla kierowców

We Włoszech dozwolone jest korzystanie z polskiego prawa jazdy.

Większość autostrad jest płatna. Opłaty za korzystanie z płatnych dróg są pobierane bezpośrednio na bramkach w poszczególnych miejscowościach lub w pośrednich punktach poboru opłat. Masz możliwość zapłacenia gotówką (EUR), karta płatniczą lub kredytową lub przez internetowy system płatności Telepass. Wysokość opłat jest uzależniona od długości przejechanego odcinka i kategorii pojazdu. Na stronie http://www.autostrade.it/en/home możliwe jest wyliczenie opłaty na wskazanej trasie.

Dozwolone prędkości:

  • obszar zabudowany: 50 km/h,
  • obwodnice miejskie: 70 km/h,
  • obszar niezabudowany: 90 km/h,
  • drogi ekspresowe: 110 km/h,
  • autostrady: 130 km/h (na oznaczonych autostradach trzypasmowych – 150 km/h).

Światła mijania są obowiązkowe poza obszarem zabudowanym przez całą dobę. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,5 promila. Nie dotyczy to kierowców zawodowych, dla których limit wynosi 0,0 promila. Kary za przekroczenie tych limitów zaczynają się od 530 EUR.

Pomoc w nagłych wypadkach

Jeśli znajdziesz się w poważnym, zagrażającym zdrowiu lub życiu niebezpieczeństwie, zadzwoń pod numer 112. Jest to numer bezpłatny. Ważne jest zachowanie spokoju i podanie następujących danych podczas połączenia telefonicznego ze służbami ratowniczymi:

  • Kim jesteś i jaki jest twój numer telefonu?
  • Opisz sytuację awaryjną
  • Określ miejsce zdarzenia awaryjnego
  • Gdzie jesteś?

Inne ważne numery telefonów we Włoszech:

112 - ogólne sytuacje awaryjne (medyczne, przeciwpożarowe i policyjne)
118 - pogotowie ratunkowe (Emergency sanitaria)
113 - policja (Carabineri)
115 - straż pożarna (Vigili del fuoco)
170 - Operator międzynarodowy (anglojęzyczny) (Informazione internazionali)

Nie ma gwarancji, że wszystkie służby ratunkowe i lekarze będą mówić po angielsku. Jeśli to możliwe, poproś lokalną osobę o pomoc w rozmowie. Więcej informacji na temat dostępu do opieki w nagłych wypadkach we Włoszech można znaleźć na stronie internetowej włoskiego Ministerstwa Zdrowia.

Świadczenia zdrowotne i ich koszty

Karta EKUZ nie obejmuje opieki prywatnej. Wszelkie koszty poniesione na prywatną opiekę zdrowotną nie podlegają zwrotowi.
Jeśli przeprowadzisz się do Włoch lub pozostaniesz we Włoszech dłużej niż trzy miesiące, musisz zarejestrować się w SSN Servizio Sanitario Nazionale. Zapewnia on bezpłatną lub tanią opiekę zdrowotną wszystkim zarejestrowanym osobom, w tym ich rodzinom, studentom i emerytom. Rejestracja w SSN jest realizowana w ASL (Azienda Sanitaria Locale -local health authority) w biurze najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.

Lekarze rodzinni i pediatrzy

Po rejestracji w SSN masz prawo zarejestrować się u lokalnego lekarza rodzinnego. Możesz znaleźć lekarzy pierwszego kontaktu na twoim terenie za pośrednictwem biura ASL (lokalny urząd zdrowia). Za poradę lekarza pierwszego kontaktu pacjent musi pokryć we własnym zakresie koszt w wysokości do 36,15 EUR za wizytę.

Dentyści

W przypadku nagłej sytuacji (ogólnej lub stomatologicznej) podczas urlopu we Włoszech należy odwiedzić najbliższy szpital SSN lub dowolną Guardia Medica, która oferuje usługę pierwszej pomocy po godzinach pracy. Upewnij się, że masz przy sobie swoją kartę EKUZ.
Włosi traktują stomatologię jako specjalistyczne leczenie. Tak więc, będziesz musiał zostać skierowany przez lekarza do dowolnego szpitala lub do dentysty. Pacjent korzystający ze świadczeń stomatologicznych jest zobowiązany do poniesienia pełnych kosztów leczenia.

Leczenie szpitalne

Szpitale we Włoszech nazywane są "Ospedale" i mają całodobowe pogotowie ratunkowe (Pronto Soccorso). Prywatne szpitale nazywane są "Casa di cura" lub "Clinica" i nie mają oddziałów ratunkowych. W wypadkach innych niż nagłe wymagane jest skierowanie do szpitala.
Uwaga: nie wszyscy lekarze i pielęgniarki we Włoszech posługują się płynnie językiem angielskim.

Recepty

Niektóre leki na receptę są sprzedawane za opłatą ryczałtową. Zwrot za ryczałt możesz uzyskać składając wniosek w NFZ. Jednak leki uważane za "ratujące życie" są bezpłatne. Inne nie są objęte stawką SSN i ​​będziesz musiał zapłacić za nie pełne koszty. Te leki są oznaczone dopiskiem “ticket” na rachunku. 

Transport międzynarodowy

Zgodnie z prawem pacjent ponosi wszystkie koszty transport do Polski. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach możemy ubiegać się o zgodę dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ na pokrycie kosztów transportu do miejsca leczenia w kraju. Dokładne informacje na ten temat do sprawdzenia na:https://www.ekuz.nfz.gov.pl/transport-transgraniczny/transport-powrotny-w-celu-kontynuacji-leczenia-rozpoczetego-w-innym-panstwi.

Jak uzyskać zwrot poniesionych kosztów leczenia

Jeżeli chcemy dostać zwrot kosztów po powrocie na terytorium Polski należy zgłosić się z wnioskiem do wojewódzkiego oddziału NFZ. Wraz z wnioskiem należy przenieść wszystkie rachunki oraz dowody zapłaty.

Więcej informacji na terenie Włoch

Wszelkie informacje można uzyskać w lokalnych urzędach ds. opieki zdrowotnej - Azienda Sanitaria Locale (ASL) lub w Ministerstwie Zdrowia

Ministero della Salute
DG RUERI Ufficio II
Via Giorgio Ribotta, 5
00144 Roma, Italia
Tel. +390659941
www.salute.gov.it

Oceń artykuł:
Autor artykułu
Michał Płomiński

aaa


TAG-i:

Powiązane artykuły