Wyjazd do Słowenii - poradnik turystyczny!

Słowenia to kraj pełen ośnieżonych szczytów, turkusowo-zielonych rzek i wybrzeży w weneckim stylu. Słowenia w uzupełnieniu do swoich naturalnych skarbów oferuje też harmonijną architekturą, czarującą rustykalną kulturą i wyrafinowaną kuchnią. Co należy wiedzieć, żeby zapewnić sobie bezpieczne wakacje w tym niesamowitym kraju.

Słowenia - informacje podstawowe

Stolica: Lublana
Waluta: Euro
Powierzchnia: 20 273 km²
Liczba ludności: 2 061 952
Język urzędowy: słoweński
Przestępczość: Niska

Słowenia - zasady dotyczące koronawirusa

Planując wyjazd do Słowenii pamiętaj, aby zapoznać się z aktualnymi komunikatami i wytycznymi. Śledzenie bieżącej sytuacji pozwoli ci bezproblemowo zaplanować wyjazd. Najbardziej bieżące informacje znajdziesz na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/slowenia

Informacje dla kierowców

W Słowenii możesz posługiwać się polskim prawem jazdy. Możesz wykupić zieloną kartę, która jest międzynarodowym dowodem ubezpieczenia pojazdu i w razie wypadku ułatwia załatwianie formalności związanych z odszkodowaniem. Nie jest to wymóg dla samochodów zarejestrowanych w państwach UE, ale może okazać się przydatne.

Autostrady i drogi ekspresowe są płatne. Pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony oraz motocykle muszą mieć ważną winietę. Cena jest uzależniona od kategorii pojazdu:

 • winieta kat. 1 – motocykle
 • winieta kat. 2A – pojazdy do 3,5t (w tym kampery) z przednią osią na wysokości poniższej 1,3m
 • winieta kat. 2B – pojazdy do 3,5t z przednią osią na wysokości powyżej 1,3m

Ceny winiet:

 • tygodniowa (kat. 2A - 15 EUR; kat. 2B - 30 EUR)
 • miesięczna (kat. 2A - 30 EUR; kat. 2B - 60 EUR)
 • roczna (kat. 2A - 110 EUR; kat. 2B - 220 EUR)

Dla jednośladów obowiązują winiety:

 • tygodniowe (7,5 EUR)
 • półroczne (25 EUR)
 • roczne (47,5 EUR)

Od 1 kwietnia 2018 r. w Słowenii obowiązuje nowy system poboru opłat. Dotyczy to kierowców pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t. System ten nazywa się DarsGo i umożliwia samodzielne naliczanie opłat drogowych. Pojazd o DMC powyżej 3,5 t powinien być zarejestrowany w systemie DarsGo oraz kierowca powinien zaopatrzyć się w urządzenie pokładowe DarsGo. Jest to konieczne, ponieważ nie będzie możliwe zapłacenia na tzw. bramach.

Dopuszczalne prędkości:

 • w mieście: 50 km/h
 • poza miastem: 90 km/h
 • na drogach ekspresowych: 110 km/h
 • na autostradach: 130 km/h

Światła mijania są obowiązkowe całą dobę. Najwyższy dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. W przypadku osób, które mają prawo jazdy krócej niż dwa lata, wartość ta wynosi 0,0 promila. Dla kierowców zawodowych 0,0 promila. Kara za przekroczenie limitu wynosi nie mniej niż 300 euro.

Używanie opon zimowych jest konieczne od 15 listopada do 15 marca. Na terenach górskich, gdy zalega śnieg, obowiązkowe są również łańcuchy na koła napędowe.

Pomoc w nagłych przypadkach

Jeśli znajdziesz się w poważnym, zagrażającym życiu nagłym wypadku lub potrzebujesz karetki pogotowia, zadzwoń pod numer 112. Ważne jest zachowanie spokoju i podanie następujących danych podczas kontaktu ze służbami ratowniczymi w Słowenii:

 • Kim jesteś?
 • Ile osób zostało rannych?
 • Co się stało?
 • Jakie są obrażenia?
 • Gdzie to się stało?
 • Jakie są okoliczności na miejscu wypadku?
 • Kiedy to się stało?
 • Jakiego rodzaju pomoc jest potrzebna?

W Słowenii transport sanitarny jest bezpłatny tylko w nagłych wypadkach lub jeśli lekarz potwierdzi, że naprawdę potrzebujesz usługi pogotowia ratunkowego. We wszystkich innych przypadkach będziesz musiał zapłacić 90% kosztów transportu pogotowia ratunkowego.

Każdy, kto odwiedza Słowenię lub przeprowadza się do tego kraju, musi zarejestrować się w lokalnej komendzie policji w ciągu trzech dni. Niewykonanie tej czynności spowoduje nałożenie grzywny. Większość hoteli i pensjonatów robi to w ramach check-inu.

Świadczenia zdrowotne i ich koszty

Karta EKUZ nie obejmuje opieki prywatnej, więc będziesz musiał upewnić się, że jesteś leczony przez dostawcę opieki zdrowotnej, który ma umowę z Słoweńskim Instytutem Ubezpieczeń Zdrowotnych: Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej ZZZS. Tutaj znajdziesz ogólne informacje na temat dostępu do opieki zdrowotnej, a także dane kontaktowe lokalnych biur ZZZS, które obejmują wszystkie słoweńskie regiony. Można również znaleźć listę świadczeniodawców(dostępna tylko w języku słoweńskim), zarówno kontraktowanych przez ZZZS, jak i prywatnych.

Powinieneś zachować szczególną ostrożność, jeśli świadczenia zdrowotne są zawierane przez hotel lub przedstawiciela biura podróży. Wszelkie koszty poniesione na prywatną opiekę zdrowotną nie podlegają zwrotowi.

Lekarze dentyści

Podstawowe leczenie dentystyczne jest bezpłatne u podmiotów, które mają podpisany kontrakt z ministerstwem zdrowia.. Dopłata za stomatologiczne leczenie protetyczne dorosłych wynosi 90%.

Leczenie szpitalne

Leczenie szpitalne jest bezpłatne w nagłych przypadkach, a w innych okolicznościach opłata wynosi 20-30% od całkowitego kosztu świadczenia. Produkty lecznicze otrzymasz bezpłatnie w ramach elementu leczenia. 

Recepty

Niektóre leki na receptę są w pełni refundowane, a za niektóre obowiązuje dopłata 30% , 90% lub 100% ceny. Dopłata za wyroby medyczne wynosi 30%, 90% lub 100% . 

Transport międzynarodowy

Zgodnie z prawem pacjent ponosi wszystkie koszty transport do Polski. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach możemy ubiegać się o zgodę dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ na pokrycie kosztów transportu do miejsca leczenia w kraju. Dokładne informacje na ten temat do sprawdzenia na https://www.ekuz.nfz.gov.pl/transport-transgraniczny/transport-powrotny-w-celu-kontynuacji-leczenia-rozpoczetego-w-innym-panstwi.

Jak uzyskać zwrot poniesionych kosztów leczenia

Jeżeli chcemy dostać zwrot kosztów po powrocie na terytorium Polski należy zgłosić się z wnioskiem do wojewódzkiego oddziału NFZ. Wraz z wnioskiem należy przenieść wszystkie rachunki oraz dowody zapłaty.

Więcej informacji na terenie Słowenii

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS)
Miklošičeva ulica 24
1507 Ljubljana
Slovenia
Tel. 00386 1 3077200
Fax: 00386 1 2312182
www.zzzs.si

Oceń artykuł:
Autor artykułu
Michał Płomiński

aaa


TAG-i:

Powiązane artykuły