Wyjazd do Rumunii - poradnik turystyczny

W ciągu ostatnich 3 - 4 lat Rumunia stała się dość atrakcyjnym celem turystycznym dla turystów z Europy Zachodniej, ale także turystów z innych kontynentów. Ten kraj promuje swoje oferty turystyczne na różnych targach turystycznych na całym świecie.

Wcześniej większość zagranicznych turystów odwiedzała Rumunię podczas podróży służbowych i zwykle odwiedzając tylko Bukareszt, ale teraz turyści coraz bardziej interesują się tym, co Rumunia ma do zaoferowania jako miejsce wypoczynku. Oto kilka informacji, które przydadzą się podczas pobytu w tym kraju.

Rumunia - informacje podstawowe

Stolica: Bukareszt
Waluta: Lej rumuński
Powierzchnia: 238 391 km²
Liczba ludności: 19 250 617
Język urzędowy: rumuński
Zasady wjazdu dla polaków: aktualne informacje dotyczące wjazdu na https://www.gov.pl/web/dyplomacja/rumunia
Przestępczość: brak szczególnego zagrożenia przestępczością

Rumunia - zasady dotyczące koronawirusa

Podróżując za granicę Polski należy pamiętać o dynamicznie zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej na całym świecie. Planując wyjazd do Rumunii nie zapomnij sprawdzić aktualnych komunikatów i wytycznych. Znajdziesz je na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/rumunia

Informacje dla kierowców

W Rumunii nie potrzebujesz międzynarodowego prawa jazdy, polskie jest akceptowane. 
W Rumunii obowiązują opłaty drogowe w postaci winiet dla wszystkich pojazdów. Płatne są nie tylko autostrady i drogi krajowe, ale wszystkie drogi w tym kraju. Winietę można kupić na przejściu granicznym, np. na stacji benzynowej. Możesz również dokonać zakupu przez e-winiety przez internet np. na stronie https://www.e-rovinieta.ro/pl/ która jest już dostępna w języku polskim. Za brak winiety nakładana jest kara do 9500 RON.

Ceny winiet w Rumunii:

  • winieta 7-dniowa: 3 euro
  • winieta 30-dniowa: 7 euro
  • winieta 90-dniowa: 13 euro
  • winieta 12-miesięczna: 28 euro

Dopuszczalne prędkości:

  • w mieście: 50 km/h
  • poza miastem: 90 km/h
  • na autostradach: 130 km/h

Kierowcy jeżdżąc na terenie Rumunii nie mogą  mieć ani jednej setnej promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Jazda pod wpływem alkoholu jest karana mandatem w wysokości od 80 do 200 EUR, a czasami nawet zatrzymaniem prawa jazdy.

Światła mijania są obowiązkowe w ciągu nocy na terenie zabudowanym, a w ciągu dnia tylko w przypadku złych warunków pogodowych. Natomiast poza terenem zabudowanym konieczna jest jazda z włączonymi światłami mijania przez całą dobę.

Pomoc w nagłych przypadkach

W przypadku zagrożenia zdrowia w Rumunii należy zadzwonić pod numer 112. Takie połączenie jest bezpłatne z dowolnego telefonu stacjonarnego lub komórkowego.
Usługi ratunkowe są świadczone nieodpłatnie przez powiatowe służby sanitarne, pogotowia w Bukareszcie i pogotowia ratunkowego SMURD (Serviciul Mobil de Urgenţǎ, Reanimare şi Descarcerare).

Świadczenia zdrowotne i ich koszty

Karta EKUZ nie obejmuje opieki prywatnej, więc upewnij się, że jesteś leczony przez państwowego dostawcę opieki zdrowotnej.

Leczenie szpitalne

Poza sytuacjami nagłymi wymagasz skierowania od lekarza, żeby zostać przyjętym do szpitala.
Szpitale w większych miastach są wyposażone w podstawowe sprzęty medyczne i ratunkowe, jednak obszary wiejskie i mniejsze miasta często mają ograniczone lub brak środków medycznych. Często rodziny pacjentów muszą pomagać swoim bliskim pacjentom w zapewnieniu podstawowej pomocy.

Dentyści

Aby skorzystać z europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego, należy skonsultować się ze stomatologiem, który ma umowę z rumuńskim publicznym systemem ubezpieczeń zdrowotnych.
Badania dentystyczne są bezpłatne dla osób w wieku 18 lat i poniżej. Dla osób po 18 roku życia leczenie w nagłych wypadkach jest bezpłatne, a 60% kosztów  za leczenie zawarte w pakiecie usług medycznych jest refundowanych.

Recepty

Wysokość finansowania poszczególnych leków wynosi 20%, 50%, 90% lub 100%. Pacjent zostaje obciążony różnicą między ceną referencyjną leku (która jest objęta publicznym systemem ubezpieczeń), a jego rzeczywistą ceną sprzedaży.  Kwota ta nie podlega zwrotowi.

Transport międzynarodowy

Zgodnie z prawem pacjent ponosi wszystkie koszty transport do Polski. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach możemy ubiegać się o zgodę dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ na pokrycie kosztów transportu do miejsca leczenia w kraju. Dokładne informacje na ten temat do sprawdzenia na https://www.ekuz.nfz.gov.pl/transport-transgraniczny/transport-powrotny-w-celu-kontynuacji-leczenia-rozpoczetego-w-innym-panstwi.

Jak uzyskać zwrot poniesionych kosztów leczenia

Jeżeli chcemy dostać zwrot kosztów po powrocie na terytorium Polski należy zgłosić się z wnioskiem do wojewódzkiego oddziału NFZ. Wraz z wnioskiem należy przenieść wszystkie rachunki oraz dowody zapłaty.

Więcej informacji na terenie Rumunii

Casa judeteana de asigurari de sanatate,
Calea Calarasilor 248,
Bl. S 19, District 3,
030634 Bucuresti
Tel. +40372.309.135, Fax +40372.309.283
www.cnas.ro

Oceń artykuł:
Autor artykułu
Michał Płomiński

aaa


TAG-i:

Powiązane artykuły