Wyjazd do Finlandii? Kompletny poradnik przed podróżą!

Szukając ciekawego kierunku podróży warto zastanowić się nad Finlandią. Położony pomiędzy Szwecją i Rosją, ten piękny skandynawski kraj słynie z jezior lodowcowych, dzikich reniferów, pięknych i wreszcie cudownego polarnego światła! Oto niezbędne informacje na temat świadczeń medycznych w tym kraju.

Finlandia - informacje podstawowe

Stolica: Helsinki
Waluta: Euro
Powierzchnia: 45339 km2
Liczba ludności: 1 309 000
Język urzędowy: fiński, szwedzki
Zasady wjazdu dla polaków: Aktualne informacje znajdziesz na https://www.gov.pl/web/finlandia/aktualnosci oraz https://www.gov.pl/web/dyplomacja/finlandia
Przestępczość:

Drugi stopień zagrożenia, w czterostopniowej skali

Finlandia - zasady dotyczące koronawirusa

Przed planowanym wyjazdem do Finlandii koniecznie sprawdź panujące tam zasady związane z zagrożeniem epidemiologicznym. Sytuacja dynamicznie się zmienia, w związku z tym należy śledzić bieżące komunikaty. Znajdziesz je na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/finlandia.

Informacje dla kierowców podróżujących po Finlandii

Osoby przyjeżdżające do Finlandii turystycznie mogą posługiwać się polskim prawem jazdy. W tym kraju just więcej skrzyżowań równorzędnych, bez oznakowania pierwszeństwa więc należy pamiętać o bezwzględnym pierwszeństwie dla jadących z prawej strony. Obowiązuje tu również zakaz rozmawiania przez telefon komórkowy, nawet stojąc na czerwonym świetle.  Można natomiast rozmawiać przez zestaw głośnomówiący.

Dozwolone prędkości:

 • w mieście: 50 km/h
 • poza miastem: 100 km/h latem i 80 km/h zimą
 • na autostradach: 120 km/h latem i 100 km/h zimą.

Kierowca podczas jazdy powinien mieć włączone światła mijania przez cały rok. W sezonie zimowym od 1 grudnia do końca lutego, kierowcy muszą jeździć na oponach zimowych. Zaleca się używanie ich również jesienią i wiosną ze względu na oblodzenia i zalegający śnieg. Zimą dozwolone jest używanie opon z metalowymi kolcami.

Policja często kontroluje trzeźwość kierowców. Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi to 0,5 promila (0,22 mg w litrze w wydychanym powietrzu). Kierujący, u których wykryto alkoholu we krwi na poziomie wyższym niż 0,5 promila, mogą zostać zatrzymani w areszcie. Osobom prowadzącym samochód pod wpływem alkoholu grozi kara pozbawienia wolności do 6 miesięcy i zakaz prowadzenia pojazdu obowiązujący do 5 lat. Wszyscy pasażerowie muszą zapinać pasy bezpieczeństwa podczas jazdy.

Pomoc w nagłych wypadkach

Jeśli znajdziesz się w zagrażającej życiu sytuacji awaryjnej i potrzebujesz pomocy ratowników medycznych, wybierz numer 112. Połączenia są bezpłatne z dowolnego telefonu, w tym z telefonów komórkowych. Będziesz musiał podać następujące informacje:

 • imię i nazwisko,
 • co się stało,
 • gdzie to się stało,
 • czy są inne osoby w niebezpieczeństwie.

Publiczne świadczenia zdrowotne są świadczone przez miejskie ośrodki zdrowia. Większość gmin zapewnia całodobową infolinię, gdzie znajdziesz informacje o zdrowiu, chorobach lub usługach opieki zdrowotnej. Usługa jest prowadzona przez doświadczonych lekarzy.

Karetki należą do poszczególnych szpitali, natomiast organizacją medycznego transportu lotniczego zajmuje się firma Finnhems OY (we współpracy ze szpitalami uniwersyteckimi). Posiadający kartę EKUZ zobowiązani są do opłaty za transport medyczny w wysokości 16 EUR (w tym za transport lotniczy).

Świadczenia zdrowotne i ich koszty

Jeśli potrzebujesz pomocy medycznej podczas wizyty w Finlandii i nie jest to nagły przypadek, powinieneś odwiedzić lokalne centrum zdrowia (terveysasemat). Ośrodki zdrowia zapewniają rezydentom usługi lekarza ogólnego, stomatologa, laboratorium i radiografii. Gminy są właścicielami i operatorem prawie wszystkich szpitali. Istnieje również kilka prywatnych szpitali. Aby uzyskać informacje na temat wszystkich dostępnych usług opieki zdrowotnej i opłat, odwiedź www.choosehealthcare.fi.

Obecnie w Finlandii nie ma centralnego katalogu ośrodków zdrowia. Zamiast tego, każdy lokalny organ ma swoją własną stronę internetową, która oferuje informacje na temat usług zdrowotnych, w tym listę ośrodków zdrowia w okolicy i opłaty od pacjentów. Adresy URL witryn gminnych są zgodne z tą samą podstawową zasadą: "nazwamiasta + końcówka .fi." W przypadku Turku skorzystaj z www.turku.fi. Helsinki są wyjątkiem - musisz użyć www.hel.fi. Większość stron jest dostępna w języku angielskim. Rządowa agencja ubezpieczeń społecznych Kela (Kansanelakelaitos) jest odpowiedzialna za koordynację systemu składek państwowych.

Pamiętaj, aby zachować wszystkie rachunki i wszelkie dokumenty (w razie potrzeby wykonaj kopie), ponieważ mogą one być potrzebne Tobie lub Twojej firmie ubezpieczeniowej do ubiegania się o zwrot pieniędzy lub zwrot kosztów.

Opłaty nie są pobierane w przypadku osób korzystających z następujących świadczeń:

 • związanych z ciążą i macierzyństwem;
 • związanych z leczeniem niektórych chorób zakaźnych (np. choroby weneryczne czy gruźlica);
 • leczenie stomatologiczne dla dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia.

Koszty niepodlegające zwrotowi przez NFZ

 • W przypadku leczenia stomatologicznego koszt w wysokości zwykle do 35 EUR,
 • W przypadku konsultacji lekarza specjalisty koszt w wysokości 32,10 EUR za każdą wizytę. Opłaty za dializy, radioterapię lub badanie cytotoksyczne wynoszą maksymalnie 8,80 EUR za jeden zabieg i mogą być pobierane maksymalnie za 45 dni w danym roku kalendarzowym,
 • W przypadku leczenia szpitalnego zryczałtowana opłata w wysokości maksymalnie 38,10 EUR.

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej

Pamiętaj, aby poinformować ośrodek zdrowia, jeśli nie możesz pojawić się na wizycie, ponieważ zostaniesz obciążony kwotą 51,40 € za nieodwołanie rezerwacji.
Jeśli jesteś na wakacjach w Finlandii, potrzebujesz karty EKUZ. Niektóre usługi medyczne są bezpłatne z mocy prawa, ale ośrodki zdrowia mogą pobierać opłaty za inne usługi. Różnią się one w zależności od gminy. Twoja karta EKUZ nie pokrywa kosztów poniesionych na prywatne leczenie, chyba że udowodnisz, że jest to klinicznie konieczne. Jeśli masz dowód, możesz uzyskać zwrot w wysokości 20-30% kosztów.

W przypadku wizyty u lekarza, w tym usług laboratoryjnych i rentgenowskich, można płacić od 20,90 EUR za regularne wizyty i około 28,70 EUR za wizyty telefoniczne, na przykład w weekendy i święta. Możesz również skontaktować się z prywatnymi lekarzami pierwszego kontaktu, w którym to przypadku będziesz musiał zapłacić pełną opłatę z góry.

Leczenie dentystyczne

Fińskim słowem dla dentystów jest hammaslääkäri. Jeśli podczas pobytu potrzebujesz leczenia stomatologicznego z powodu bólu lub nagłego wypadku, skontaktuj się z lokalnym centrum zdrowia. Będziesz musiał przedstawić ważną kartę EKUZ, aby koszt leczenia był taki sam jak dla mieszkańca Finlandii. Zwykle opłata nie przekracza 35 euro. Świadczenia są darmowe dla osób do 18 lat. Koszty leczenia prywatnego są zwracane do pewnego progu.

W nagłej sytuacji w dni powszednie lub święto państwowe w Helsinkach, powinieneś udać się do Szpitala Klinicznego Haartman (w dni powszednie od 16.00 do 21.00 lub w weekendy i święta od 8.00 do 21.00).

Leczenie szpitalne

Jeżeli zachodzi potrzeba leczenia szpitalnego, niezbędne jest uzyskanie skierowania od lekarza, jednak w nagłych przypadkach pacjent może się zgłaszać bezpośrednio do szpitala, bez skierowania. Za każdy dzień leczenia w szpitalu pacjent musi pokryć we własnym zakresie zryczałtowaną opłatę w wysokości maksymalnie 38,10 EUR.

Recepty

Pacjent musi najpierw pokryć we własnym zakresie pełen koszt leków, a następnie może wystąpić o zwrot tych kosztów w KELA lub we właściwym oddziale NFZ.
Wniosek do KELA należy złożyć na formularzu SV 178 ; można go znaleźć na stronie internetowej: www.kela.fi/web/en/forms (w zakładce „sickness”).

Obowiązują stawki zwrotu kosztów toi: podstawowy zwrot (35% ceny leku), niższy specjalny zwrot (65% ceny leku), wyższy specjalny zwrot (100% ceny).  Dodatkowo w sytuacji, gdy wydatki na leki przekroczą w roku kalendarzowym limit w wysokości 612,62 EUR , koszty powyżej tego limitu są zwracane w całości, a pacjent płaci 1,50 EUR  za każdy lek przy zakupie dokonanym po przekroczeniu tego limitu.

Transport międzynarodowy

Zgodnie z prawem pacjent ponosi wszystkie koszty transport do Polski. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach możemy ubiegać się o zgodę dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ na pokrycie kosztów transportu do miejsca leczenia w kraju. Dokładne informacje na ten temat do sprawdzenia na: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/transport-transgraniczny-w-obszarze-panstw-ueefta-/

Jak uzyskać zwrot poniesionych kosztów leczenia

Jeżeli chcemy dostać zwrot kosztów po powrocie na terytorium Polski należy zgłosić się z wnioskiem do wojewódzkiego oddziału NFZ. Wraz z wnioskiem należy przenieść wszystkie rachunki oraz dowody zapłaty.

Dodatkowe informacje na terenie Finlandii

Kansaneläkelaitos (KELA)
P.O. Box 78
00381 HELSINKI, Finland
Tel. 00 35 820 43411
Fax 00 35 820 4343829
www.kela.fi

Oceń artykuł:
Autor artykułu
Redakcja sprawdzonapolisa.pl

Redakcja sprawdzonapolisa.pl


TAG-i:

Powiązane artykuły