Wyjeżdżam do Irlandii - poradnik turystyczny!

Przyjazna i cudownie bogata kultura Irlandii zwanej, "Szmaragdową Wyspą" z pewnością rzuci Ci na kolana.. Pokochasz jej przyjaznych mieszkańców, ich wyluzowaną postawę, a także fascynująca historię i jej surowe, romantyczne krajobrazy. Oto kilka ważnych informacji, które przydadzą się w nagłej sytuacji.

Irlandia - informacje podstawowe

Stolica: Dublin
Waluta: Euro
Powierzchnia: 72 273 km²
Liczba ludności: 4 728 000
Język urzędowy: irlandzki, angielski
Przestępczość: Stosunkowo bezpiecznie

Irlandia - zasady dotyczące koronawirusa

Podejmując wyjazd za granicę, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, ograniczeniami w ruchu lotniczym, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych. Zachęcamy do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem za granicę.

Aktualne komunikaty oraz wytyczne można znaleźć na stronach:

Informacje dla kierowców

W Irlandii obowiązuje ruch lewostronny. Polskie prawo jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdu w tym kraju. Z kolei nie jest akceptowane międzynarodowe prawo jazdy. 
Na terenie Irlandii niektóre odcinki autostrad i tunele są płatne. Przed planowana podróżą sprawdź, czy dotyczy to drogi, którą chcesz się poruszać. Na terenie Irlandii pobierane są opłaty na odcinku autostrad międzymiastowych oraz na autostradzie M50 w Dublinie. Za przejazd tunelem drogowym (Dublin Port Tunnel) uiszcza się również opłaty po wyjeździe z tunelu.

Dozwolone prędkości:

  • w mieście: 45 km/h
  • poza miastem: 95 km/h
  • na autostradach: 110 km/h 

Nie ma obowiązku jazdy w porze dziennej z włączonymi światłami mijania.

Maksymalny poziom alkoholu we krwi kierowcy to 0,5 promila. W przypadku kierowców posiadających prawo jazdy mniej niż 2 lata, ten limit jest mniejszy i wynosi 0,2 promila. Najwyższa kara za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu wynosi 5 000 EUR  i/lub pół roku pozbawienia wolności.

Pomoc w nagłych wypadkach

Jeśli znajdziesz się w poważnym zagrożeniu zdrowia, zadzwoń pod numer 999 lub 112. Rozmowa jest bezpłatna dla dzwoniącego. Transport pacjenta karetką do szpitala w potwierdzonym przez lekarza stanie nagłym, jest bezpłatny.
Medyczny transport lotniczy, górski i wodny wykonywany jest przez agencje państwowe - w tym National Ambulance Service, Irish Coast Guard – i jest on bezpłatny.

Świadczenia zdrowotne i ich koszty

Upewnij się, że jesteś leczony przez państwowy zakład opieki zdrowotnej. Powinieneś zachować szczególną ostrożność, jeśli świadczenia zdrowotne są zawierane przez hotel lub przedstawiciela biura podróży. Wszelkie koszty poniesione na prywatną opiekę zdrowotną nie podlegają zwrotowi.

Lekarze

Możesz skontaktować się z dowolnym lekarzem opieki publicznej, który jest objęty umową o świadczenie usług podstawowej opieki zdrowotnej (PCRS, Primary Care Reimbursement Services). Ponad 2 000 lekarzy, reprezentujących większość lekarzy pierwszego kontaktu w Irlandii, jest objętych programem podstawowej opieki zdrowotnej. Koszt wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, mającego zawartą umowę z HSE, który powinien ponieść pacjent nieposiadający EKUZ, wynosi od 40 EUR do 70 EUR.

Lekarze specjaliści

Lekarz rodzinny skieruje Cię do specjalisty, jeśli uzna to za konieczne. Pamiętaj, aby powiedzieć lekarzowi, że chcesz być traktowany jako pacjent publiczny. Jeśli zobaczysz konsultanta jako prywatnego pacjenta, nie będziesz podlegał przepisom UE. Leczenie przez lekarzy specjalistów jest bezpłatne dla posiadaczy karty EKUZ.

Dentyści

Pomoc dentystyczna w nagłych wypadkach jest dostępna u dentystów zatrudnionych przez państwową opiekę zdrowotną. Jeśli potrzebujesz wizyty u dentysty, skontaktuj się z Lokalnym Urzędem ds. Zdrowia lub ośrodkiem zdrowia w Twojej okolicy, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat zakontraktowanych dentystów lub klinik dentystycznych.
W nagłych wypadkach sprawdź, czy wybrany dentysta ma podpisaną umowę z Lokalnym Urzędem ds. Zdrowia.

Inne usługi

Niektóre usługi leczenia ucha lub oka są dostępne bezpłatnie dla osób uprawnionych na mocy przepisów UE. Zgodnie z ustaleniami dla mieszkańców Irlandii, powinieneś najpierw skontaktować się z Lokalnym Urzędem ds. Zdrowia w Twojej okolicy, aby uzyskać dostęp do takich usług.

Recepty

Leki na receptę należy uzyskać od lekarza rodzinnego zakontraktowanego w systemie PCRS, który użyje specjalnego formularza tak, aby wskazać farmaceucie, że lek ma być dostarczony pacjentowi bezpłatnie. Za każdą sztukę lekarstwa należy uiścić opłatę za receptę. Obecna opłata wynosi obecnie 1,50 EUR za sztukę, maksymalnie 15,00 EUR miesięcznie na osobę lub rodzinę. Dla osób w wieku powyżej 70 lat opłata wynosi obecnie 1 euro za przepisany lek (maksymalnie 10 euro miesięcznie).

Leczenie szpitalne

W nagłych wypadkach można udać się bezpośrednio do oddziału ratunkowego szpitala publicznego. Nie pobiera się opłat od osób uprawnionych na mocy przepisów UE.
W przypadku planowego leczenia szpitalnego lub pozaszpitalnego w systemie publicznym, będziesz musiał zostać skierowany przez lekarza rodzinnego lub specjalistycznego konsultanta zatrudnionego w systemie PCRS. Pamiętaj, aby poprosić o skierowanie jako pacjent publiczny.
Leczenie szpitalne i pozaszpitalne w systemie publicznym jest bezpłatne dla osób kwalifikujących się zgodnie z przepisami UE.

Transport międzynarodowy

Zgodnie z prawem pacjent ponosi wszystkie koszty transport do Polski. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach możemy ubiegać się o zgodę dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ na pokrycie kosztów transportu do miejsca leczenia w kraju. Dokładne informacje na ten temat do sprawdzenia na https://www.ekuz.nfz.gov.pl/transport-transgraniczny/transport-powrotny-w-celu-kontynuacji-leczenia-rozpoczetego-w-innym-panstwi.

Jak uzyskać zwrot poniesionych kosztów leczenia

Jeżeli chcemy dostać zwrot kosztów po powrocie na terytorium Polski należy zgłosić się z wnioskiem do wojewódzkiego oddziału NFZ. Wraz z wnioskiem należy przenieść wszystkie rachunki oraz dowody zapłaty.

Więcej informacji na terenie Irlandii dostępnych jest

HSE
Dr. Steevens' Hospital
Dublin 8, Ireland
Tel: +353 (0)1 635 2000
1850 24 1850 (Infolinia)
Fax: 041 6850330
[email protected]
www.hse.ie

Oceń artykuł:
Autor artykułu
Michał Płomiński

aaa


TAG-i:

Powiązane artykuły