Wyjazd do Szwecji - poradnik turystyczny

Oferując wszystko, od ciemnoniebieskich archipelagów i światła północy, po zabójczą modę, jedzenie i niesamowite wzornictwo, Szwecja jest miejscem marzeń. Oto kilka informacji przydatnych w trakcie podróży do tego kraju.

Szwecja - informacje podstawowe

Stolica: Sztokholm
Waluta: Korona szwedzka
Powierzchnia: 450 295 km2
Liczba ludności: 10 327 789
Język urzędowy: szwedzki
Przestępczość:

Trzeci stopień zagrożenia terrorystycznego (w pięciostopniowej skali)

Koronawirus w Szwecji

Przed wyjazdem do Szwecji koniecznie sprawdź aktualne obostrzenia obowiązujące w tym kraju. Sytuacja na świecie dynamicznie się zmienia więc warto śledzić komunikaty i wytyczne na bieżąco. Wiarygodne informacje znajdziesz na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/szwecja

Informacje dla kierowców

Polskie prawo jazdy jest uznawane w Szwecji. 
Szwecja posiada około 2000 km autostrad i dróg ekspresowych, które są bardzo dobrej jakości. Przejazd tymi drogami jest bezpłatny. Należy zapłacić jedynie za przejazd mostami łączący Szwecję z Danią i Norwegią.

Dozwolone prędkości:

  • teren zabudowany: 40/60 km/h
  • drogi: 70/90 km/h
  • autostrady: 100/120 km/h

Opony zimowe i wożenie łańcuchów przeciwpoślizgowych jest obowiązkowe w okresie od 1 grudnia do 31 marca.

Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy to 0,2 promila. Za jazdę pod wpływem alkoholu nakładane są bardzo surowe kary. Od wysokiego mandatu, przez odebranie prawa jazdy aż po pozbawienie wolności.

Światła mijania są obowiązkowe niezależnie od pory dnia ani roku.

Kierowca i wszyscy pasażerowie są zobowiązani do zapinania pasów bezpieczeństwa.

Pomoc w nagłych wypadkach

Jeśli podczas pobytu w Szwecji znajdziesz się w sytuacji awaryjnej zadzwoń pod numer 112. Nie wszystkie służby ratunkowe są bezpłatne. Niektóre powiaty pobierają opłatę za pogotowie ratunkowe lub transport helikopterem.

Wizyta na oddziale ratunkowym może kosztować od 120 SEK do 450 SEK. Opłata będzie naliczana na takich samych zasadach, jak dla rezydenta szwedzkiego, co nie podlega zwrotowi z NFZ. Upewnij się, że posiadasz ważną Kartę EKUZ, aby udowodnić swoje prawo do opieki w nagłych wypadkach za zwykłą opłatą, w przeciwnym razie będziesz musiał zapłacić za całkowity koszt opieki.

Świadczenia zdrowotne i ich koszty

Odpowiedzialność za zapewnienie opieki zdrowotnej spoczywa na rządach centralnych, radach powiatowych i gminach i jest finansowana głównie z podatków. Jednak pacjenci w Szwecji są zobowiązani płacić składki na pokrycie kosztów opieki. Opłaty mogą się różnić w zależności od kraju lub gminy, w której mieszkasz.
Aby uzyskać informacje na temat placówek opieki zdrowotnej w Twojej okolicy i związanych z nimi kosztów odwiedź stronę 1177 Vårdguiden (informacje dostępne w języku angielskim).
Karta EKUZ nie obejmuje opieki prywatnej. Upewnij się, że jesteś leczony przez pracownika służby zdrowia powiązanego z publicznym systemem opieki zdrowotnej.

Lekarze

Opłata za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu i specjalisty wynosi zwykle od 100 SEK do 450 SEK w zależności od regionu. Opłata zostanie naliczona na takiej samej zasadzie, jak dla rezydenta szwedzkiego. W przypadku pobytu w szpitalu stawka dzienna wynosi około 80 koron szwedzkich.

Dentyści

Wizyta u stomatologa jest płatna w całości, ale do 3 000 SEK. W przypadku opłat wynoszących od 3 001 SEK do 15 000 SEK płacą 50% sumy, a w przypadku opłat przekraczających 15 000 SEK – 15%. 

Leczenie szpitalne

Poza nagłymi wypadkami, skierowanie od lekarza jest wymagane, żeby zostać przyjętym do szpitala. Upewnij się, że jesteś skierowany do szpitala publicznego, ponieważ tylko one zapewniają leczenie dotowane.
Leczenie w placówkach publicznych jest bezpłatne. Pacjent jednak musi zapłacić dzienną opłatę standardową w wysokości 80 SEK za dzień. Opłata ta nie podlega zwrotowi.

Recepty

Opłaty za recepty mogą się różnić. Jeżeli kwota wydatków na leki wydawanych na podstawie recepty nie przekracza kwoty 900 SEK, pacjent płaci pełną cenę leków. W przypadku poniesienia kosztów wykraczających poza limit 900 SEK, ale nie przekraczających kwoty 4300 SEK pacjent zapłaci pomiędzy 10% a 50% ceny leków, a w przypadku, gdy koszt leków wykroczy ponad kwotę 4300 SEK pacjent nie ponosi żadnych kosztów i leki będą mu wydane w aptece bezpłatnie. Zależnie od regionu Szwecji osoby poniżej 18, 20 lub 25 roku życia mogą być zwolnione z opłat za udzielone świadczenia.

Należy pamiętać, że leki (na receptę i bez recepty) można kupić tylko w autoryzowanych aptekach (Apoteket). Często stosowane leki przeciwbólowe i inne mniej ryzykowne leki można kupić w wielu sklepach spożywczych.

Infolinia farmaceutyczna tel: 0771-450 450.

Transport międzynarodowy

Zgodnie z prawem pacjent ponosi wszystkie koszty transport do Polski. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach możemy ubiegać się o zgodę dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ na pokrycie kosztów transportu do miejsca leczenia w kraju. Dokładne informacje na ten temat do sprawdzenia na https://www.ekuz.nfz.gov.pl/transport-transgraniczny/transport-powrotny-w-celu-kontynuacji-leczenia-rozpoczetego-w-innym-panstwi.

Jak uzyskać zwrot poniesionych kosztów leczenia

Jeżeli chcemy dostać zwrot kosztów po powrocie na terytorium Polski należy zgłosić się z wnioskiem do wojewódzkiego oddziału NFZ. Wraz z wnioskiem należy przenieść wszystkie rachunki oraz dowody zapłaty.

Więcej informacji na terenie Szwecji

Försäkringskassan
LM Ericssons väg 30
103 51 Hägersten
Sweden
Tel: 0046 8786 90 00
Fax: 0046 8216646
www.forsakringskassan.se

Oceń artykuł:
Autor artykułu
Michał Płomiński

aaa


TAG-i:

Powiązane artykuły