Wyjazd do Norwegii - poradnik turystyczny

Norwegia oferuje odwiedzającym niesamowitą mieszankę kulturowych i naturalnych wspaniałości. Od kosmopolitycznego Oslo po niekończące się ośnieżone szczyty górskie i niesamowite fiordy. Dzięki temu Norwegia staje się coraz popularniejszym kierunkiem podróży. Co jednak należy wiedzieć w razie zaistnienia nagłych wypadków.

Norwegia - Informacje podstawowe

Stolica: Oslo
Waluta: Korona norweska
Powierzchnia: 385 207 km2
Liczba ludności: 5 391 369
Język urzędowy: norweski
Przestępczość: Władze Norwegii określają stopień zagrożenia terrorystycznego na poziomie „możliwe”

Norwegia - zasady dotyczące koronawirusa

Planując wyjazd do Norwegii pamiętaj, aby być na bieżąco z aktualnymi komunikatami i wytycznymi w związku z zagrożeniem epidemiologicznym koronawirusem. Sytuacja się dynamicznie zmienia, więc stale sprawdzaj, czy coś nie uległo zmianie. Aktualne informacje możesz znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/norwegia

Informacje dla kierowców

W Norwegii możesz posługiwać się polskim prawem jazdy. W Norwegii dużo dróg i tuneli jest płatne. Można spotkać się z dwoma rodzajami bramek. Niektóre dopuszczają płatność gotówką i kartami płatniczymi, a inne są w pełni automatyczne i działają w systemie Autopass, bez konieczności zatrzymywania się. W przypadku płatności automatycznych opłatę za przejazd można uregulować w oznaczonych stacjach benzynowych po przejechaniu bramki. W Oslo można uregulować płatność również na stacjach benzynowych Esso.

Dopuszczalne prędkości:

  • w mieście: 50 km/h
  • poza miastem: 80 - 90 km/h
  • na autostradach 90 - 100 km/h

Światła mijania musisz mieć włączone przez cały rok, niezależnie od pory dnia. Limit alkoholu we krwi dla wszystkich kierowców wynosi 0,2 prom. Kierowca i wszyscy pasażerowie mają obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa. Ważną informacja jest również fakt, że jeśli samochód nie jest zarejestrowany w Norwegii nie może nim kierować inna osoba, jeśli nie ma właściciela w pojeździe.

W okresie zimowym konieczne jest używanie opon zimowych. Można również używać specjalnych kolców. W niektórych regionach ten okres trwa od października aż do maja. W Oslo i wybranych innych, dużych miastach należy zapłacić podatek za jazdę na zimowych oponach z kolcami.

Pomoc w nagłych wypadkach

Jeśli znajdziesz się w poważnym lub zagrażającym życiu niebezpieczeństwie, wybierz numer 112. Karetki pogotowia i transport pogotowia lotniczego są nieodpłatne w nagłych wypadkach.W pozostałych przypadkach za transport naliczana jest zryczałtowana opłata w wysokości 133 NOK za przejazd w jedną stronę.

Inne użyteczne numery alarmowe to:

110 - straż pożarna
112 - policja
120 - pomoc w razie nagłych wypadków na morzu
1412 - telefon tekstowy

Świadczenia zdrowotne i ich koszty

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) nie obejmuje prywatnego leczenia. Jeśli potrzebujesz pomocy medycznej podczas wizyty w Norwegii i nie jest to nagły przypadek, powinieneś odwiedzić lokalne miejskie ośrodki zdrowia (helsesenter).

Odpowiedzialność za zapewnienie ogólnej opieki medycznej spoczywa na gminie, podczas gdy szpitale są zarządzane przez rząd centralny.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Norweskiej Służby Pracy i Opieki Społecznej (NAV). Zapewniają niektóre informacje w języku angielskim.

Lekarze

Turyści i mieszkańcy Norwegii płacą standardową opłatę za każdym razem, gdy spotykają się z lekarzem. Zryczałtowane opłaty obowiązują za:

  • wizytę u lekarza pierwszego kontaktu - w wysokości 152 NOK.
  • wizytę lekarza w domu – w wysokości 190 NOK w ciągu dnia, 304 NOK – za wizytę w  nocy i weekend.
  • poradę specjalisty – na podstawie skierowania –  w wysokości 320 NOK, bez skierowania w wysokości 490 NOK.

Dentyści

Zazwyczaj będziesz musiał pokryć pełne koszty leczenia stomatologicznego. Dzieci w wieku poniżej 18 lat mają prawo do darmowej opieki stomatologicznej od publicznej służby dentystycznej. Młodzież w wieku od 19 do 20 lat ma prawo do 75% opieki stomatologicznej.

Leczenie szpitalne

Lekarz zazwyczaj będzie musiał skierować cię do szpitala, ale w nagłych wypadkach skierowanie nie jest wymagane. Niezbędne leczenie szpitalne jest bezpłatne. Opłaty są pobierane za specjalistyczne konsultacje i leczenie ambulatoryjne.

Recepty

Będziesz musiał zapłacić za większość przepisanych leków, za leki przepisane na tzw. „białej recepcie”. Jednakże, jeśli pacjentowi przepisuje się leki na receptę w kolorze niebieskim (na ogół leki na schorzenia przewlekłe), należy obciążyć go mniejszym kosztem, pacjent płaci 39% ceny leku, jeżeli w ciągu 3 miesięcy łączna opłata za leki nie przekroczy limitu w wysokości 520 NOK.  Z powyższych opłat za udzielone świadczenia i leki, zwolnione są dzieci poniżej 16 roku życia, z wyjątkiem opłat za materiały medyczne (np. bandaże, nici chirurgiczne) użyte w trakcie leczenia.

Transport międzynarodowy

Zgodnie z prawem pacjent ponosi wszystkie koszty transport do Polski. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach możemy ubiegać się o zgodę dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ na pokrycie kosztów transportu do miejsca leczenia w kraju. Dokładne informacje na ten temat do sprawdzenia na https://www.ekuz.nfz.gov.pl/transport-transgraniczny/transport-powrotny-w-celu-kontynuacji-leczenia-rozpoczetego-w-innym-panstwi.

Jak uzyskać zwrot poniesionych kosztów leczenia

Jeżeli chcemy dostać zwrot kosztów po powrocie na terytorium Polski należy zgłosić się z wnioskiem do wojewódzkiego oddziału NFZ. Wraz z wnioskiem należy przenieść wszystkie rachunki oraz dowody zapłaty.

Więcej informacji na terenie Norwegii

HELFO Abroad
Postboks 2415
N-3104 Tønsberg
tel. (00 47) 21 07 46 00
[email protected]

Oceń artykuł:
Autor artykułu
Michał Płomiński

aaa


TAG-i:

Powiązane artykuły