Wyjazd do Portugalii? Poradnik turystyczny!

Turystyka w Portugalii płynie na fali sukcesu i mimo swojej ogromnej popularności nadal jest jednym z coraz chętniej odwiedzanych krajów. Oferuje wszystko - bogatą historię, innowacyjną sztukę, wspaniałe widoki i super przyjaznych, wyluzowanych mieszkańców.

Portugalia - informacje podstawowe

Stolica: Lizbona
Waluta: Euro
Powierzchnia: 92 391 km²
Liczba ludności: 10 833 816
Język urzędowy: portugalski
Zasady wjazdu dla polaków: aktualne informacje dotyczące wjazdu na https://www.gov.pl/web/dyplomacja/portugalia
Przestępczość: Poziom przestępczości w Portugalii został sklasyfikowany jako umiarkowany

Portugalia - zasady dotyczące koronawirusa

Podejmując decyzję o wyjeździe, musisz liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych. Zalecamy śledzić bieżących doniesienia nt. zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem za granicę. Aktualne komunikaty oraz wytyczne można znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/portugalia

Informacje dla kierowców

W Portugalii można używać polskiego prawa jazdy. Uznaje się tam również polskie ubezpieczenie OC.
Portugalia posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć dróg. Autostrady stanowią 3 300 km. Prowadzą one do wszystkich najważniejszych miast w tym kraju - do Lizbony, Porto, Faro, Coimbry, Lagos, Bragi, Fatimy, Guimaraes, itd. Większość tych autostrad jest płatnych. Bezpłatne są tylko autostrady w formie obwodnic dużych miast. Aby opłacić wjazd na autostradę możesz wziąć bilet tradycyjny przy wjeździe i zapłacić za przejechany odcinek przy wyjeździe karta lub gotówką. Drugim sposobem jest płatność elektroniczna pobierana automatycznie. Należy wiedzieć, że nie wszystkie autostrady oferują płatność tradycyjną, dlatego lepiej jest zarejestrować pojazd na odpowiedniej stronie i wybrać płatność elektroniczną.

Dozwolone prędkości:

  • w mieście: 50 km/h
  • poza miastem: 100 km/h
  • na autostradach: 120 km/h

Używanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe dla wszystkich osób przebywających w pojeździe. 
Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy to 0,5 promila. Dla kierowców doświadczonych - 0,5 promila i 0,2 promila dla kierowców początkujących i zawodowych.

Pomoc w nagłych wypadkach

Gdy znajdziesz w sytuacji zagrożenia życia podczas pobytu w Portugalii, zadzwoń pod numer 112, lub zgłoś się bez skierowania na pogotowie ośrodków zdrowia i do szpitali Narodowej Służby Zdrowia (Serviço Nacional de Saúde – SNS)
Jeśli będziesz potrzebował ogólnej porady medycznej w Portugalii, warto zadzwonić do Saúde 24 (Health Line 24) pod numer 808 24 24 24.

Świadczenia zdrowotne i ich koszty

Opieka zdrowotna świadczona przez państwo w Portugalii jest ogólnie bezpłatna, chociaż istnieje konieczności wkładu pacjenta, który różni się w zależności od tego, w jaki sposób uzyskano dostęp do służby zdrowia - na przykład konsultacje lekarskie są mniej kosztowne niż konsultacje w oddziale ratunkowym (A & E) szpitala.  Za udzielone świadczenia zdrowotne pacjent musi pokryć we własnym zakresie opłatę w wysokości od 5 EUR do 10 EUR, w zależności od placówki. Zdjęcia rentgenowskie, skany i inne testy również wymagają dodatkowych opłat. Dzieci i kobiety w ciąży są zwolnione z opłat.

W niektórych częściach kraju, szczególnie na obszarach wiejskich i na wyspach, trzeba będzie pokonać większy dystans, aby znaleźć państwowego dostawcę opieki zdrowotnej.

Dentyści (médicos dentistas)

Finansowana przez państwo opieka stomatologiczna jest ogólnie dostępna jednak listy oczekujących są stosunkowo długie.

Szpitale (hospitais)

W Portugalii będziesz musiał zostać skierowany przez lekarza na każde leczenie szpitalne. Upewnij się, że jesteś skierowany do szpitala publicznego, ponieważ tylko one zapewniają leczenie bezpłatnie. Za leczenie szpitalne obowiązuje opłata ok. 25 euro za noc, jednak kwota ta może być różna w zależności od szpitala. Leczenie w nagłych wypadkach kosztuje około 15-20 euro. 

Recepty (prescrições médicas)

Większość aptek jest czynna od poniedziałku do piątku (od 9 rano do 13:00 i od 15:00 do 19:00), a w soboty od 9:00 do 13:00. W większych miastach apteki mogą być otwarte siedem dni w tygodniu (od 8 do 22). Lista aptek świadczących usługi 24-godzinne jest dostępna w każdej regularnej aptece.
W Portugalii nie ma jednej ustalonej opłaty za receptę - leki na receptę są refundowane w 10-85%, w zależności od ich zastosowania i potrzeb.

Transport międzynarodowy

Zgodnie z prawem pacjent ponosi wszystkie koszty transport do Polski. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach możemy ubiegać się o zgodę dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ na pokrycie kosztów transportu do miejsca leczenia w kraju. Dokładne informacje na ten temat do sprawdzenia na https://www.ekuz.nfz.gov.pl/transport-transgraniczny/transport-powrotny-w-celu-kontynuacji-leczenia-rozpoczetego-w-innym-panstwi.

Jak uzyskać zwrot poniesionych kosztów leczenia

Jeżeli chcemy dostać zwrot kosztów po powrocie na terytorium Polski należy zgłosić się z wnioskiem do wojewódzkiego oddziału NFZ. Wraz z wnioskiem należy przenieść wszystkie rachunki oraz dowody zapłaty.

Więcej informacji na terenie Portugalii

Instituto da Segurança Social, IP
Unidade de Coordenação Internacional
Avenida da República, n.º 4 - 6.º
1069-062 Lisboa
Tel. 00351 300511300
[email protected]

Oceń artykuł:
Autor artykułu
Michał Płomiński

aaa


TAG-i:

Powiązane artykuły