Wyjazd na Maltę - Poradnik turystyczny!

Turystyka na Malcie jest ważnym sektorem gospodarki kraju, stanowiącym do około 15 procent krajowego produktu krajowego brutto. Kraj ten przyciąga pięknymi plażami, zabytkowymi miastami i przyjemną pogodą. Co jednak należy wiedzieć przed wyjazdem do tego kraju?

Malta - Informacje podstawowe

Stolica: Valletta
Waluta: Euro
Powierzchnia: 316 km2
Liczba ludności: 514 564
Język urzędowy: maltański, angielski
Przestępczość: Nie obowiązuje oficjalny stopień zagrożenia terrorystycznego, jednak jest on powszechnie uznawany za jeden z najniższych na świecie.

Malta - zasady dotyczące koronawirusa

Planując wyjazd za granicę, należy wziąć pod uwagę możliwe trudności w powrocie do kraju, ograniczenia w ruchu lotniczym, obowiązek poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenie dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych. Sytuacja dynamicznie się zmienia, więc zalecamy śledzenie bieżących komunikatów i wytycznych na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/malta

Informacje dla kierowców

Podczas wyjazdów turystycznych można posługiwać się polskim prawem jazdy. Ruch samochodowy jest lewostronny.

Na Malcie nie występują autostrady i drogi ekspresowe, dlatego jazda w tym kraju nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami.

Ograniczenia prędkości:

  • w mieście: 50 km/h
  • poza miastem: 80 km/h

Światła są obowiązkowe w porze dziennej w tunelach.

Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,8 promila. Malta zalicza się do krajów stosujących najwyższe limity w Europie, a nawet na świecie.

Konieczne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa przez kierowcę i innych pasażerów.

Obowiązkowo trzeba mieć w samochodzie kamizelkę odblaskową i trójkąt ostrzegawczy.

Pomoc w nagłych wypadkach

Jeśli znajdziesz się w poważnym, zagrażającym życiu przypadku, zadzwoń pod numer 112. Jest to numer alarmowy dla karetek pogotowia, straży pożarnej i policji. Transport w nagłych przypadkach do publicznego szpitala lub placówki służby zdrowia na Malcie jest bezpłatny.

Inne ważne numery telefonów do odnotowania:

+356 2545 0000 - główny szpital na Malcie
+356 2156 1600 - Szpital Gozo
+356 2122 4001-7 - Maltańskie siły policyjne
+356 2124 4371 - wzywanie helikopterów ratunkowych
+356 2123 8797 - wzywanie łodzi ratunkowych

Świadczenia zdrowotne i ich koszty

Maltański publiczny system opieki zdrowotnej jest finansowany z podatków i ubezpieczeń społecznych.
Jeśli przeprowadzisz się na Maltę, będziesz musiał opłacać składki na krajowy system ubezpieczeń, który w zamian zapewni ci dostęp do publicznej opieki zdrowotnej.
Jeśli odwiedzasz Maltę i potrzebujesz opieki zdrowotnej, musisz mieć ważną kartę EKUZ, aby otrzymać bezpłatną publiczną opiekę zdrowotną. Uwaga: EKUZ nie obejmuje opieki prywatnej.

Lekarze

Na Malcie i Gozo działa osiem publicznych ośrodków zdrowia. Ośrodki te zapewniają opiekę ogólną i świadczenia pielęgniarskie, a także specjalistyczne usługi zdrowotne, takie jak szczepienia, opatrunki czy pomoc okołoporodowa.

Szpitale

Oprócz nagłych wypadków wymagane jest skierowanie od lekarza. Na Malcie znajdują się dwa szpitale publiczne: Mater Dei w Msida i General Hospital w Gozo.

Dentyści

Leczenie dentystyczne w nagłych wypadkach jest bezpłatne. W pozostałych przypadkach dostęp do bezpłatnej opieki stomatologicznej jest ograniczony. Z reguły jest ona udzielana prywatnie, za odpłatnością pacjenta. Koszty leków i protez pacjent pokrywa samodzielnie, z wyjątkiem leków przepisanych podczas pierwszych 3 dni leczenia szpitalnego, które są wydawane bezpłatnie.

Recepty

Wszelkie leki przepisane podczas leczenia szpitalnego lub przez pierwsze trzy dni po zwolnieniu są bezpłatne. Pacjent pokrywa pełne koszty leków wszystkich innych leków.

Transport międzynarodowy

Zgodnie z prawem pacjent ponosi wszystkie koszty transport do Polski. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach możemy ubiegać się o zgodę dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ na pokrycie kosztów transportu do miejsca leczenia w kraju. Dokładne informacje na ten temat do sprawdzenia na https://www.ekuz.nfz.gov.pl/transport-transgraniczny/transport-powrotny-w-celu-kontynuacji-leczenia-rozpoczetego-w-innym-panstwi.

Jak uzyskać zwrot poniesionych kosztów leczenia

Jeżeli chcemy dostać zwrot kosztów po powrocie na terytorium Polski należy zgłosić się z wnioskiem do wojewódzkiego oddziału NFZ. Wraz z wnioskiem należy przenieść wszystkie rachunki oraz dowody zapłaty.

Więcej informacji na terenie Malty

Directorate Health Care Funding
Ground Floor
Ex-Outpatients’ Block
St Luke’s Hospital
G’Mangia PTA 1010
Tel. 2595 2400
www.ehealth.gov.mt
[email protected]

Oceń artykuł:
Autor artykułu
Michał Płomiński

aaa


TAG-i:

Powiązane artykuły