Wyjazd na Słowacje? Poradnik turystyczny!

Nikogo nie trzeba namawiać do odwiedzenia Słowacji, prawdopodobnie każdy z nas był chociaż raz u naszego południowego sąsiada. Warto jednak zapoznać się z poniższymi informacjami, żeby wiedzieć jak radzić sobie podczas nagłych wypadków na terenie Słowacji.

Słowacja - informacje podstawowe

Stolica: Bratysława
Waluta: Euro
Powierzchnia: 49 035 km2
Liczba ludności: 5 445 802
Język urzędowy: słowacki
Przestępczość:

Zagrożenie terrorystyczne jest mało prawdopodobne. Nie występuje szczególne zagrożenie pospolitą przestępczością kryminalną.

Koronawirus na Słowacji

W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją na świecie, zalecamy śledzenie bieżących obostrzeń przed wyjazdem za granicę. Aktualne informacje znajdziesz na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/slowacja

Informacje dla kierowców

Możesz posługiwać się Polskim prawem jazdy, jednak za brak naklejki PL grozi mandat. Z obowiązku posiadania naklejki PL zwalnia posiadanie unijnych tablic rejestracyjnych.
Korzystanie z dróg I klasy, ekspresowych i autostrad jest płatny. Te drogi są oznaczone znakiem z białym samochodem na niebieskim tle.

Wjeżdżając na płatną drogę musisz wykupić winietę w formie elektronicznej. Ceny winiet są zależne od czasu ważności:

 • e-winieta 10-dniowa - 10 EUR,
 • e-winieta 30-dniowa - 14 EUR,
 • e-winieta roczna (ważna do 31 stycznia następnego roku kalendarzowego) - 50 EUR

Dozwolona maksymalna prędkość:

 • w mieście: 50 km/h
 • poza miastem: 90 km/h
 • na autostradzie: 130 km/h

Przekroczenie dozwolonej prędkości wiąże się z bardzo wysokim mandatem w wysokości od 800 EUR na miejscu do 1000 EUR w postępowaniu mandatowym.

Włączone światła mijania są obowiązkowe cały rok.

Dopuszczalny poziom  alkoholu we krwi kierowcy: 0,0 promila.

Opony zimowe obowiązują w przypadku występowania zwartych warstw śniegu, lodu lub gołoledzi.

Pomoc w nagłych wypadkach

W razie nagłej sytuacji zagrożenia zdrowia na terenie Słowacji należy zadzwonić na numer 112. Połączenie to jest bezpłatne z dowolnego telefonu stacjonarnego lub komórkowego. Transport pogotowia ratunkowego, w tym lotniczego jest bezpłatny. Za transport medyczny naliczana jest opłata w wysokości 0,10 EUR/km. Opłatę wnosi się bezpośrednio przewoźnikowi. Usługi ratownictwa górskiego nie są objęte publicznym ubezpieczeniem zdrowotnym ani EKUZ i są płatne w 100%.

Przydatne numery:

112 - służby ratownicze
155 - pogotowie ratunkowe
158 - policja
159 - policja miejska
150 - straż pożarna

Świadczenia zdrowotne i ich koszty

Karta EKUZ nie obejmuje prywatnego leczenia, więc upewnij się, że jesteś leczony przez finansowany przez państwo zakład opieki zdrowotnej.
Niektóre podmioty oferują zarówno publiczną, jak i prywatną opiekę na terenie Słowacji. Powinieneś zachować szczególną ostrożność, jeśli świadczenia zdrowotne są zawierane przez hotel lub przedstawiciela biura podróży. Wszelkie koszty poniesione na prywatną opiekę zdrowotną nie podlegają zwrotowi.

Drobne dolegliwości pomoże wyleczyć farmaceuta (lekáreň). W przypadku poważniejszych problemów udaj się do najbliższego szpitala (nemocnica). Szpitale znajdują we wszystkich większych miastach. Przychodnie ambulatoryjne i apteki znajdują się we wszystkich małych miastach i regionach turystycznych. Apteki są zwykle otwarte od 8 do 18 w dni powszednie, dodatkowo istnieją apteki dyżurne otwarte 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Niektóre usługi są objęte niewielką opłatą:

 • wizyty w ośrodkach zdrowia = od 2 € do 10 € (ta opłata nie jest płatna w przypadku hospitalizacji)
 • towarzyszenie pacjentowi podczas pobytu w szpitalu = 3,30 EUR dziennie (nie jest to opłata za osobę towarzyszącą  w wieku poniżej 3 lat, osobę towarzyszącą pacjentowi w wieku poniżej 18 lat, hospitalizowanym w celu leczenia raka lub matkę karmiącą),
 • leczenie stomatologiczne w nagłych przypadkach - opłata w wysokości 2 EUR.
 • opłata za receptę = 0,17 EUR.

Szpitale

Poza nagłymi wypadkami jedynie skierowanie od lekarza uprawnia do bezpłatnego leczenia szpitalnego.  W przypadku leczenia szpitalnego od osoby towarzyszącej pacjenta naliczana jest opłata w wysokości 3,30 EUR za dzień.

Dentyści

EKUZ pokrywa wszelkie leczenie stomatologiczne na terenie Słowacji u lekarza, który pracuje w ramach publicznego systemu ubezpieczeń zdrowotnych (stomatológ). Za leczenie stomatologiczne w nagłych przypadkach pobierana jest opłata w wysokości 2 EUR. Pacjent może ponieść koszty materiałów wykorzystanych w trakcie leczenia.

Recepty

Słowackie Ministerstwo Zdrowia reguluje, które produkty lecznicze i zdrowotne są objęte publicznym ubezpieczeniem zdrowotnym, a które powinny być opłacane przez pacjenta. Dla każdej recepty obowiązuje standardowa opłata w wysokości 0,17 euro. Apteki mają listę leków refundowanych na poziomie krajowym. To nie podlega zwrotowi.

Transport międzynarodowy

Zgodnie z prawem pacjent ponosi wszystkie koszty transport do Polski. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach możemy ubiegać się o zgodę dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ na pokrycie kosztów transportu do miejsca leczenia w kraju. Dokładne informacje na ten temat do sprawdzenia na https://www.ekuz.nfz.gov.pl/transport-transgraniczny/transport-powrotny-w-celu-kontynuacji-leczenia-rozpoczetego-w-innym-panstwi.

Jak uzyskać zwrot poniesionych kosztów leczenia

Jeżeli chcemy dostać zwrot kosztów po powrocie na terytorium Polski należy zgłosić się z wnioskiem do wojewódzkiego oddziału NFZ. Wraz z wnioskiem należy przenieść wszystkie rachunki oraz dowody zapłaty.

Więcej informacji na terenie Słowacji

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou
Styčný orgán pre vecné dávky
Žellova 2,SK-829 24
Bratislava 25, Slovakia
Tel. + 421-2-20856 226
Fax +421-2-20856 503
www.udzs-sk.sk

Szukasz więcej poradników przed wyjazdem? Przeczytaj najpopularniejsze:

 1. Wyjazd do Włoch
Oceń artykuł:
Autor artykułu
Weronika Mileszczyk

Część redakcji SprawdzonaPolisa.pl.


TAG-i:

Powiązane artykuły