Co to jest ubezpieczenie turystyczne? Jak działa i kto powinien je wykupić?

Wakacje, city breaki, weekendowe wypady, czy wycieczki objazdowe. Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia, może znaleźć się na zagranicznym wyjeździe. W takich momentach warto pomyśleć o polisie turystycznej. Czym jest ubezpieczenie turystyczne? Jak działa? Dla kogo będzie dobrym rozwiązaniem? Co w sobie zawiera i na jakie szczegóły warto zwrócić szczególną uwagę? Ten artykuł pozwoli Ci uzyskać odpowiedź na fundamentalne pytania o polisach turystycznych!

Czym jest ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne to rodzaj ochrony i wsparcia na wypadek nagłych zdarzeń i wydatków związanych z chorobą, wypadkiem lub innymi nieprzyjemnymi sytuacjami, które mogą nas spotkać podczas wyjazdu za granicę. Ponieważ radzenie sobie z sytuacją kryzysową podczas podróży może okazać się bardzo drogie i trudne, warto zapewnić sobie zawczasu komfort psychiczny i wsparcie osób, które profesjonalnie zajmują się tym od lat. Wyobraź sobie, że ulegasz poważnemu wypadkowi na wakacjach w Egipcie - ból, strach, oszołomienie.

Nie znasz realiów, nie znasz języka, nie wiesz gdzie trafisz do szpitala. W hotelu została rodzina, w tym małe dzieci - również przerażone. Kto z nimi zostanie - czy współmałżonek lub partner ma zostać z nimi, czy gnać do szpitala za Tobą? Beztroskie wakacje w jednej chwili mogą zamienić się w koszmar. Koszmar i dług do spłacania na lata...

 

Z czego składa się polisa turystyczna?

Każda polisa turystyczna zawiera w sobie elementy obowiązkowe i opcjonalne, które możesz dokupić w zależności od potrzeb. Opiszę każdą z możliwości. Co wchodzi w skład polisy turystycznej? Co jest obowiązkowe, a co opcjonalne?

Koszty leczenia (w skrócie KL) - zwane też pomocą medyczną. To podstawowy i obowiązkowy zakres ochrony. Najważniejsza część ubezpieczenia w polisach turystycznych. Zapewnia wsparcie i pomoc w razie choroby lub wypadku, gdy przebywasz za granicą. Niezależnie od tego, czy będziesz potrzebować leczenia ambulatoryjnego, szpitalnego, wizyty u specjalisty, ubezpieczyciel zobowiązany jest zadbać o zorganizowanie pomocy, umówienie wizyty, opłacenie leczenia.

Assistance - nierozerwalny element związany z pomocą medyczną (KL). Z angielskiego oznacza “pomoc” i tego właśnie dotyczy - udzielenia nam wsparcia i pomocy. Więcej szczegółowych informacji znajdziesz w naszym artykule co to jest Assistance w ubezpieczeniu turystycznym?  Tymczasem oto, co zawiera turystyczne assistance w swej najbardziej podstawowej wersji:

 • transport medyczny do kraju
 • transport zwłok
 • koszty ratownictwa i poszukiwania
 • pomoc informacyjną

Wersje rozszerzone assistance różnią się między sobą w zależności od oferty danego ubezpieczyciela, ale najczęściej dotyczą wsparcia osób podróżujących z rodziną, ze zwierzętami, a więc:

 • Zapewnienie opieki nad dziećmi, członkami rodziny podróżującej z poszkodowanym, czy zwierzętami;
 • Pokrycie kosztów pobytu i transportu osoby towarzyszącej
 • Pokrycie kosztów przyjazdu i pobytu osoby bliskiej wezwanej do towarzyszenia (np. gdy po wypadku bliski poszkodowanego chce zostać przy nim, żeby opiekować się nim w szpitalu, a także dopilnować czy pomoc medyczna jest należycie udzielana);
 • Kierowca zastępczy;
 • Pomoc prawna, pomoc tłumacza, pożyczka na kaucję;
 • Pomoc w zorganizowaniu i/lub pokrycie kosztów wcześniejszego powrotu do kraju (np. gdy otrzymaliśmy wiadomość o śmierci bliskiej osoby);
 • Pomoc finansową w przypadku utraty dokumentów, pieniędzy.

Wszystkie pozostałe opcje w ubezpieczeniu turystycznym są dobrowolne, ale często sprzedawane w gotowych pakietach przygotowanych przez ubezpieczyciela:

Następstwa nieszczęśliwych wypadków (w skrócie NNW) - ma za zadanie zmniejszyć niedogodności związane z następstwem wypadku, jakiemu ulegliśmy. Jest to rekompensata finansowa liczona najczęściej jako 1% sumy ubezpieczenia za każdy 1% uszczerbku na zdrowiu, wyliczony na podstawie tabeli danego ubezpieczyciela. Obrazując to na przykładzie: ubezpieczyliśmy się w ramach NNW na 20 000 zł. Jeśli złamaliśmy rękę i według tabeli ubezpieczyciela jest to 5% uszczerbek na zdrowiu, z polisy otrzymamy 1000 zł.

Odpowiedzialność Cywilna (w skrócie OC) - to nic innego jak forma ochrony, dzięki której będziesz mieć zapewnione finansowe wsparcie w razie pociągnięcia do odpowiedzialności za szkody, które wyrządziłeś osobom trzecim. A szkody mogą być przeróżne - rzeczowe lub osobowe, wyrządzone przez Ciebie, Twojego psa lub dziecko. Szczególnie ważna ochrona dla osób, które chcą uprawiać sporty, w tym narciarstwo czy snowboard.

Ubezpieczenie bagażu (w skrócie BP) - jak sama nazwa wskazuje, dotyczy ubezpieczenia naszego mienia w trakcie podróży. Ubezpieczyć możemy między innymi torby, walizki, rzeczy codziennego użytku jak ubrania, kosmetyki, książki, ale także wózek dziecięcy czy inwalidzki, a także sprzęt elektroniczny a niekiedy także sportowy.

 

Ubezpieczenie turystyczne z biura podróży może nie wystarczyć

Wielu z Was może kojarzyć polisę turystyczną z tym, że biura podróży dodają ją obowiązkowo do każdej wycieczki zagranicznej. Możecie powiedzieć wtedy - mam już ubezpieczenie, nie potrzebuję nic więcej. Wiele firm sprzedających bilety lub pakiety podróżne zobowiązane ustawą - owszem - zapewniają taką polisę, jednak na śmiesznie niskie sumy ubezpieczenia. 10 000 - 15 000 euro na koszty leczenia czy NNW na 5 000 -10 000 tys zł.

Od wielu lat trwa dyskusja w branży, że są to kwoty zatrważająco niskie. Proceder jest tym bardziej niebezpieczny, że biuro podróży daje klientowi złudne poczucie bezpieczeństwa, przez co on już nie szuka dla siebie polisy - bo przecież ma. A tymczasem znamy wiele historii, w których taka ignorancja kosztowała ludzi setki tysięcy złotych. Głośna była sprawa turysty, który w 2016 roku w Meksyku doznał udaru. Łączne koszty leczenia wyniosły prawie 800 000 zł - 420 000 zł za tygodniowy pobyt w szpitalu, kolejne 360 000 zł transport medyczny do kraju.
 
I jaki był później argument rodziny chorego?

„Ktoś może zarzucić dlaczego teść nie wziął wyższego ubezpieczenia turystycznego. Wykupując wycieczkę za blisko 12 tys. zł nie stanowiło problemu dołożenie 200 zł do ubezpieczenia wycieczki. Problem w tym (byłem obecny przy transakcji), że obsługa biura TUI nawet nie wspomniała” – pisał na Facebooku zięć chorego.

Warto zatem pomyśleć w jaki rejon świata jedziemy i oszacować na jaką sumę ubezpieczenia powinniśmy się dodatkowo ubezpieczyć. I dla nikogo nie powinno być wymówką, że wydał wszystko na wyjazd. Koszt polisy dla 4-osobowej rodziny na tygodniowy wyjazd na terenie Europy wynosi około 130-200 zł. I jak to się ma do uchronienia się od ewentualnych kosztów mogących iść w dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych? Jeżeli o egzotykę chodzi to sytuacja wygląda jeszcze mniej kolorowo, ale o tym przeczytasz w naszej publikacji o ubezpieczeniu turystycznym na egzotyczne wakacje. Zapraszam do lektury!

Jakie specjalistyczne opcje dodatkowe może zawierać polisa turystyczna?

Ubezpieczenia turystyczne często zawierają warianty specjalistyczne, dopasowane do niestandardowych potrzeb i sytuacji życiowych. O jakich specjalistycznych formach polisy mówimy?

 • Choroba przewlekła
 • Ubezpieczenie dla kobiet w ciąży
 • Ubezpieczenie na narty i snowboard
 • Sporty podwyższonego ryzyka i sporty ekstremalne
 • Ubezpieczenie odwołania lub przerwania podróży
 • Ubezpieczenie na wypadek ataków terrorystycznych

Ubezpieczenie turystyczne ma wielką wartość dla podróżnych. Pomaga w sytuacjach, gdy podróż jest odwołana, opóźniona lub przerwana z przyczyn od nas niezależnych, potrzebujemy pilnego dostępu do opieki medycznej podczas pobytu za granicą czy ochrony bagażu osobistego. Jednym słowem może nam pomóc uratować nie tylko wakacje, ale też zaoszczędzić pieniądze i nerwy. Dlatego warto zdecydować się na wybór takiego rodzaju przed wyjazdem na wakacje.

Oceń artykuł:
Autor artykułu
Wojciech Sarat

Wojciech Sarat


Powiązane artykuły