Wyjazd do Liechtensteinu - poradnik turystyczny

Liechtenstein to nie tylko doskonałe centrum biznesowe, ale także doskonałe miejsce do życia, pracy i turystyki. Co należy wiedzieć planując odwiedziny w tym kraju?

Liechtenstein , informacje podstawowe

Stolica: Vaduz
Waluta: Frank Szwajcarski
Powierzchnia: 160, 48 km2
Liczba ludności:  39 425
Język urzędowy: niemiecki
Przestępczość: Nie funkcjonuje system stopni alarmowych na wypadek zagrożenia terrorystycznego, jednak władze nie informują o znaczącym zagrożeniu przestępczością.

Liechtenstein, zasady dotyczące koronawirusa

Podejmując decyzję o wyjeździe do Liechtensteinu, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych. Zalecamy śledzenie aktualnych doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem za granicę. Aktualne komunikaty oraz wytyczne można znaleźć na stronach:

Informacje dla kierowców

Zasady ruchu drogowego w Liechtensteinie są bardzo podobne do tych obowiązujących w Polsce. Tam również obowiązuje reguła prawej ręki. Jednak część dróg jest bardzo wąska i kręta, dlatego trzeba zachować szczególna ostrożność.

Lichtenstein pomimo małej powierzchni posiada aż 300 km dróg o twardej nawierzchni. Korzystanie ze wszystkich dróg jest bezpłatne. Wjeżdżając na autostradę zobaczysz zielone szyldy.

Dozwolone prędkości:

  • w mieście: 50 km/h
  • na drogach krajowych: 80 km/h
  • na drogach szybkiego ruchu: 100 km/h
  • na autostradach: 130 km/h

Pasy bezpieczeństwa muszą mieć zapięte wszyscy pasażerowie i kierowca.

Nie ma obowiązku jazdy na światłach mijania przez całą dobę, jednak jest to zalecane. Obowiązkowe natomiast jest włączenie ich na czas przejazdu przez tunele, nawet jeśli są dobrze oświetlone. Posiadanie opon zimowych nie jest obowiązkowe, a wyłącznie zalecane. Jednak warto przystosować samochód do warunków zimowych, ponieważ za utrudnianie ruchu na drodze grozi mandat. Limit stężenia alkoholu we krwi u kierowcy wynosi 0,8 promila.

Pomoc w nagłych przypadkach

W przypadku zagrożenia zdrowia należy zadzwonić pod numer 112 lub 144. Za transport do szpitala na terytorium Liechtenstein, którego koszt nie przekracza kwoty 500 CHF, pacjent nie ponosi kosztów. Koszty powyżej tej kwoty pacjent musi jednak pokryć we własnym zakresie. Za transport lotniczy, którego koszt nie przekracza kwoty 1000 CHF, pacjent nie ponosi kosztów. Koszty powyżej tej kwoty pacjent musi jednak pokryć we własnym zakresie.

Inne przydatne numery do zapamiętania to:

117 - policja
118 - straż pożarna
140 - ratownictwo alpejskie

Świadczenia zdrowotne i ich koszty

Liechtenstein ma doskonały, finansowany przez państwo system opieki zdrowotnej. Pacjenci są zobowiązani uiścić podstawową opłatę za ubezpieczenie zdrowotne.
Jeśli jesteś posiadaczem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), musisz zapłacić średnio 67,00 CHF za miesięczne ubezpieczenie zdrowotne. Jest to standardowa opłata, którą będziesz musiał zapłacić, nawet jeśli odwiedzasz Liechtenstein na krócej niż miesiąc. Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, płacą połowę tej kwoty, a osoby w wieku poniżej 20 lat nie ponoszą żadnych kosztów.

Lekarze

Aby w pełni korzystać z EKUZ, lekarz (Artzt) powinien pracować w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej, wtedy wizyta objęta jest ubezpieczeniem zdrowotnym. Za poradę lekarza pierwszego kontaktu, lekarza specjalisty, czy leczenie stacjonarne w szpitalu, należy uiścić opłatę ryczałtową w wysokości 67 CHF. Wniesiona opłata daje prawo do korzystania ze wszystkich świadczeń przez kolejnych 30 dni. Jeśli pójdziesz do lekarza, który nie pracuje w ramach publicznej opieki zdrowotnej, będziesz musiał zapłacić pełny koszt  konsultacji.

Dentyści

W Liechtensteinie nie ma państwowej opieki dentystycznej, co oznacza, że ​​będziesz musiał pokryć pełne koszty wszelkich prywatnych zabiegów, które otrzymasz.

Leczenie szpitalne

Jest tylko jeden szpital w Liechtensteinie - Liechtensteinisches Landesspital - w stolicy, Vaduz. Poza nagłymi przypadkami, przyjęcie zwykle wymaga skierowania od lekarza. Zostaniesz obciążony opłatą za leczenie szpitalne. Emeryci i dzieci ponoszą mniejsze koszty.

Recepty

Lek na receptę musi być przepisywany przez wykwalifikowanego lekarza lub konsultanta i jest dostępny tylko w zarejestrowanych aptekach, prywatnych aptekach i aptece szpitalnej.

Transport międzynarodowy

Zgodnie z prawem pacjent ponosi wszystkie koszty transport do Polski. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach możemy ubiegać się o zgodę dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ na pokrycie kosztów transportu do miejsca leczenia w kraju. Dokładne informacje na ten temat do sprawdzenia na https://www.ekuz.nfz.gov.pl/transport-transgraniczny/transport-powrotny-w-celu-kontynuacji-leczenia-rozpoczetego-w-innym-panstwi.

Jak uzyskać zwrot poniesionych kosztów leczenia

Jeżeli chcemy dostać zwrot kosztów po powrocie na terytorium Polski należy zgłosić się z wnioskiem do wojewódzkiego oddziału NFZ. Wraz z wnioskiem należy przenieść wszystkie rachunki oraz dowody zapłaty.

Więcej informacji na terenie Liechtensteinu

Amt für Gesundheit
Aeulestrasse 51
FL-9490 Vaduz, Liechtenstein
Telephone 00423 236 73 40
Fax 00423 236 73 50
www.ag.llv.li

Oceń artykuł:
Autor artykułu
Michał Płomiński

aaa


TAG-i:

Powiązane artykuły