Podróż do Estonii? Wszystko co musisz wiedzieć!

Estonia to niezwykły kraj, całkowicie wyjątkowy. Krajobraz, położenie i historia łączy Estonię silnie z Łotwą i Litwą, ale pod względem kulturowym i etnicznym jest bardzo podobny do Finlandii. Przed zaplanowaniem wycieczki do tego niezwykłego kraju warto sprawdzić te informacje dotyczące działania EKUZ na jego terenie.

Estonia - informacje podstawowe

Stolica: Tallin
Waluta: Euro
Powierzchnia: 45339 km2
Liczba ludności: 1 309 000
Język urzędowy: estoński
Zasady wjazdu dla polaków: Aktualne informacje znajdziesz na https://www.gov.pl/web/estonia/aktualnosci oraz https://www.gov.pl/web/dyplomacja/estonia
Przestępczość:

Przestępczość: Średnie. Zagrożenie przestępczością wzrasta w okresie czerwiec – wrzesień oraz na przełomie roku, kiedy w państwie zwiększa się ruch turystyczny. 

Koronawirus w Estonii

Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące koronawirusa w Estonii znajdziesz na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/estonia

Informacje dla kierowców podróżujących po Estonii

W Estonii jest uznawane polskie prawo jazdy. Jeśli wybierasz się do Estonii cudzym samochodem, musisz mieć ze sobą pełnomocnictwo właściciela. Dotyczy to również firm transportowych i samochodów wynajętych od firm leasingowych. Z kolei swoim samochodem, na polskich numerach rejestracyjnych możesz przebywać w Estonii maksymalnie rok.

Korzystanie z dróg w Estonii dla samochodów osobowych jest bezpłatne. Z kolei pojazdy przekraczające całkowitą wagę 3,5 t. muszą wnieść odpowiednią opłatę za korzystanie z dróg. Jej wysokość zależy od masy całkowitej, ilości osi, klasy emisji spalin oraz czasu, które spędzą w Estonii (od 1 dnia do roku). Opłaty za korzystanie z dróg można dokonywać drogą elektroniczną, zaświadczenie papierowe nie jest potrzebne. Opłata obowiązuje przez dany czas – przebyte kilometry nie mają znaczenia.

Rejestracji i opłat możesz dokonać:

 • na stronie internetowej www.teetasu.ee przelewem bankowym lub kartą,
 • w urzędzie skarbowym i celnym,
 • w Biurze Obsługi Klienta Departamentu ds. Utrzymania Dróg,
 • https://www.mnt.ee/et/kontaktid/teenindusburood
 • na stacjach benzynowych VIRŠI-A oraz w centrach serwisowych COLLADE,
 • na przejściach granicznych (Narva, Luhamaa, Koidula) – płatne gotówką lub kartą.

Dozwolone prędkości w Estonii:

 • w mieście: 50 km/h
 • poza miastem: 90 km/h
 • na autostradach / drogach ekspresowych: 90 km/h lub 110 km/h na niektórych drogach w okresie letnim

Mniej doświadczeni kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż 2 lata, mogą poruszać się po drogach z prędkością nie większą niż 90 km/h.

Za przekroczenie prędkości grożą wysokie mandaty, zatrzymanie prawa jazdy lub zatrzymanie kierowcy do dyspozycji sądu. Estonia należy do unijnego systemu wymiany informacji o wykroczeniach drogowych zarejestrowanych przez kamery, dlatego jeśli złamiesz przepisy zostaniesz ukarany nawet jeśli nie mieszkasz w Estonii na stałe. Dodatkowo, szczególnie surowo karana jest jazda po spożyciu alkoholu. Dopuszczalny limit to 0,0 promila alkoholu we krwi oraz w wydychanym powietrzu.

Światła mijania muszą być włączone cały rok, niezależnie od pory dnia.

Od 1 maja do 30 września jest obowiązek używania opon letnich, a od 1 grudnia do 1 marca - zimowych. Jeśli jest taka potrzeba, możesz jeździć w ogumieniu z kolcami metalowymi. W okresach przejściowych od 1 października do 30 listopada oraz od 1 marca do 30 kwietnia możesz jeździć samochodem zarówno na letnich, jak i na zimowych oponach, w zależności od preferencji.

Niedozwolona jest rozmowa przez telefon podczas jazdy, chyba że twój samochód jest wyposażony w specjalne urządzenie nagłaśniające. Zarówno kierowca, jak i wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa.

Pomoc w nagłych wypadkach

Jeśli znajdziesz się w poważnej lub zagrażającej życiu sytuacji awaryjnej lub potrzebujesz karetki pogotowia, wybierz numer 112. Na terenie Estonii transport karetką pogotowia w nagłym wypadku jest bezpłatny.

Inne ważne numery telefonów do zanotowania:

112 - sytuacje awaryjne, w tym policja i straż pożarna

1220 - jeśli potrzebujesz porady medycznej, zadzwoń do infolinii lekarza rodzinnego (00 372 630 4107, jeśli dzwonisz z Wielkiej Brytanii)

16363 - linia informacyjna dla estońskiego kasy ubezpieczenia zdrowotnego (00 372 669 6630, jeśli dzwonisz z Wielkiej Brytanii)

Większość pracowników służb ratunkowych i lekarze posługują się językiem angielskim.

Świadczenia zdrowotne i ich koszty

Karta EKUZ nie obejmuje kosztów opieki prywatnej. W celu uzyskanie bezpłatnej opieki zdrowotnej upewnij się, że jesteś leczony przez dostawcę opieki zdrowotnej, który ma umowę z estońską kasą ubezpieczeń zdrowotnych (EHIF).

Powinieneś zachować szczególną ostrożność, jeśli świadczenia zdrowotne jest umawiane przez hotel lub przedstawiciela biura podróży. Wszelkie koszty poniesione na prywatną opiekę zdrowotną nie podlegają zwrotowi.

Pamiętaj, aby zachować wszystkie rachunki i wszelkie dokumenty (w razie potrzeby wykonaj kopie), ponieważ mogą one być potrzebne Tobie lub Twojej firmie ubezpieczeniowej do ubiegania się o zwrot pieniędzy lub zwrot kosztów.

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej

Odwiedzenie lekarza rodzinnego (GP) jest bezpłatne, jeśli posiadasz przy sobie kartę EKUZ. Aby odwiedzić lekarza specjalistę potrzebne jest skierowanie lekarza rodzinnego. Nie jest wymagane skierowanie do lekarza psychiatry, ginekologa, dermatologa, okulisty, dentysty, pulmonologa (w celu leczenia gruźlicy), specjalisty w zakresie infekcji (w leczeniu HIV / AIDS), chirurga lub ortopedy (w przypadku traumatologii).

Koszty niepodlegające zwrotowi

 • w przypadku wizyty domowej lekarza pierwszego kontaktu oraz za poradę lekarza specjalisty jest to każdorazowa opłata w wysokości do 5 EUR. Z tej opłaty są zwolnione kobiety w ciąży i dzieci poniżej drugiego roku życia,
 • w przypadku leczenie szpitalnego opłata w wysokości do 2,50 EUR za każdy dzień hospitalizacji,
 • w przypadku leków objętych refundacją należy pokryć we własnym zakresie stałą opłatę w wysokości ok. 1,27 EUR lub 3,19 EUR za każdą receptę.

Leczenie dentystyczne

Będziesz musiał zapłacić za jakiekolwiek świadczenie lekarza dentysty. Nie podlega ono zwrotowi. Jedynie leczenie dentystyczne w nagłych wypadkach jest bezpłatne. Leczenie stomatologiczne jest bezpłatne również dla dzieci w wieku poniżej 19 lat.

Leczenie szpitalne

Jeśli zostaniesz przyjęty do szpitala, będziesz musiał uiścić opłatę w wysokości do 2,50 € za każdy dzień przez maksymalnie 10 dni hospitalizacji. Opłata ta nie podlega zwrotowi. Nie ma opłaty za usługi szpitalne dla: dzieci poniżej 18 roku życia, opiekę zdrowotną związaną z ciążą i porodem, intensywną opiekę.

Recepty

W przypadku leków objętych refundacją należy pokryć we własnym zakresie stałą opłatę w wysokości ok. 1,27 EUR lub 3,19 EUR za każdą receptę. Wysokość finansowania poszczególnych leków ze środków publicznych wynosi 0%,10% 25% lub 50%, zależnie od rodzaju leku. Koszty przekraczające poziom finansowania danego leku ze środków publicznych pacjent pokrywa we własnym zakresie.Dzieci między 4 a 16 rokiem życia, renciści i osoby powyżej 63 roku życia otrzymują niektóre leki ze zniżką 90%.  

Transport międzynarodowy

Zgodnie z prawem pacjent ponosi wszystkie koszty transport do Polski. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach możemy ubiegać się o zgodę dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ na pokrycie kosztów transportu do miejsca leczenia w kraju. Dokładne informacje na ten temat do sprawdzenia na https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/transport-transgraniczny-w-obszarze-panstw-ueefta-/

Jak uzyskać zwrot poniesionych kosztów leczenia na terenie Estonii?

Jeżeli chcemy dostać zwrot kosztów po powrocie na terytorium Polski należy zgłosić się z wnioskiem do wojewódzkiego oddziału NFZ. Wraz z wnioskiem należy przenieść wszystkie rachunki oraz dowody zapłaty.

Dodatkowe informacje na temat pobytu w Estonii

Estoński Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego - Eesti Haigekassa
Lastekodu 48
Tallinn 10114, Estonia
telephone: + 372 669 6630
fax: + 372 620 8449
[email protected]
www.haigekassa.ee

Oceń artykuł:
Autor artykułu
Redakcja sprawdzonapolisa.pl

Redakcja sprawdzonapolisa.pl


TAG-i:

Powiązane artykuły