Wyjeżdżam do Francji - poradnik dla podróżnych

Francja to kraj chętnie odwiedzany niezależnie od pory roku. Duże obłożenie przeżywa latem, ze względu na piękne wakacyjne kurorty i wybrzeża, zimą, przez wzgląd na doskonałe miejsca do zimowych szaleństw ale również w pozostałe okresy w roku. Piękne miasta i miasteczka, doskonała kuchnia, znakomite wina oraz sery, skutecznie przyciągają miłośników francuskich smaków i kultury. Jak przygotować się na wyjazd do Francji? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę?

Francja - podstawowe informacje:

Stolica: Paryż
Waluta: Euro
Powierzchnia: 643 801 km2
Liczba ludności: 67,02 mln
Język urzędowy: francuski
Zasady wjazdu dla polaków: swobodny wjazd
Przestępczość: 2 poziom zagrożenia Planu VIGIPIRATE = SECURITE RENFORCEE, RISQUE ATTENTAT. Zdaniem władz francuskich istnieje ryzyko zamachu.

Zasady dotyczące koronawirusa we Francji

Dynamicznie zmieniająca się sytuacja związana zagrożeniem epidemiologicznym koronawirusem zobowiązuje do sprawdzania bieżących komunikatów przed wyjazdem za granicę. Należy liczyć się z ograniczeniami w ruchu lotniczym, możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych. Przed wyjazdem koniecznie sprawdź aktualne komunikaty i wytyczne. Możesz je znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/francja.

Informacje dla kierowców

We Francji można używać polskiego, jak i międzynarodowego prawa jazdy. Większość autostrad jest płatna, ale 3000 km niektórych niektórych odcinków jest darmowa. Dodatkowo chcąc przejechać przez most lub tunel również musimy zapłacić. Ceny różnią się w zależności od długości trasy i wahają od ok. 5 do 40 EUR za przejazd. Najdroższym odcinkiem jest trasa pomiędzy Niceą a Paryżem, który obecnie kosztuje blisko 80 euro. Przejazdy tunelem kosztuje od 6 do 38 EUR. Płatności pobierane są tradycyjnie, w bramkach przy wyjeździe.

Dozwolona prędkość:

 • w mieście: 50 km/h
 • poza miastem na drodze dwukierunkowej bez separatora: 80 km/h
 • poza miastem: 90 km/h
 • na autostradzie: 130 km/h (w czasie deszczu 110 km/h)

Przekroczenie dozwolonej prędkości o 30 km/h wiąże się z zatrzymaniem prawa jazdy kierowcy. Za mniejsze przekroczenia władze nakładają wysokie mandaty. Mandat w wysokości 90 EUR można dostać za rozmawianie przez telefon podczas jazdy, a 150 EUR za posiadanie antyradaru. Dodatkowo, musisz posiadać w samochodzie kamizelkę odblaskową i trójkąt ostrzegawczy. Za ich brak grozi mandat w wysokości 135 EUR.

Każdy pasażer wraz z kierowcą musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a w nocy i przy złych warunkach należy mieć włączone światła mijania.
Maksymalne dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila w przypadku kierowców doświadczonych i zawodowych, natomiast w przypadku kierowców początkujących limit wynosi 0,2 promila.

Pomoc w nagłych wypadkach

Jeśli znajdujesz się w poważnym, zagrażającym życiu nagłym wypadku, powinieneś udać się do oddziału ratunkowego (A & E) najbliższego szpitala. Jeśli potrzebujesz karetki, wybierz 112 - numer bezpłatny z dowolnego telefonu stacjonarnego lub komórkowego.

Ważne jest zachowanie spokoju i podanie następujących danych podczas kontaktowania się ze służbami ratunkowymi we Francji:

 • gdzie jesteś,
 • kim jesteś i twój numer telefonu,
 • co się stało i czy nadal się dzieje,
 • ilu ludzi potrzebuje pomocy,
 • czy w grę wchodzi jakakolwiek broń.

Jeżeli chodzi o koszty we Francji lekarz musi potwierdzić, że naprawdę potrzebujesz pomocy pogotowia ratunkowego, w przeciwnym razie będziesz musiał ponieść koszty transportu. Ewentualnie możesz skorzystać z usług pojazdu medycznego (véhicule sanitaire léger - VSL), aby dostać się do szpitala.

Pacjent musi pokryć koszty transportu karetką we własnym zakresie. Kasa chorych zwraca pacjentowi koszty transportu w wysokości 65%, ale od tej kwoty zwrotu kasa chorych potrąca pacjentowi opłatę ryczałtową w wysokości 2 EUR.

Inne ważne numery telefonów do zanotowania:

15 - SAMU (Service d'Aide Médicale Urgente) SAMU zapewnia karetki pogotowia i specjalistyczne zespoły medyczne. Dzwoń do SAMU tylko w przypadkach, takich jak utrata przytomności, zaburzenia neurologiczne, bóle w klatce piersiowej, nagły i silny ból czy trudności w oddychaniu.
32 37 (telefon) - usługa pomaga znaleźć najbliższą aptekę. Nie wszystkie apteki we Francji są jeszcze objęte usługą.

Świadczenia zdrowotne i ich koszty

Karta EKUZ nie obejmuje opieki prywatnej, więc upewnij się, że jesteś leczony przez państwowy zakład opieki zdrowotnej we Francji (conventionné). Specjaliści z Conventionné mogą należeć do jednej z dwóch poniższych kategorii:

Secteur 1: lekarze, którzy pobierają stawkę przyjętą oficjalnie,
Secteur 2: pobierający dodatkowe opłaty.

Powinieneś zachować szczególną ostrożność, jeśli świadczenia zdrowotne są umawiane przez hotel lub przedstawiciela biura podróży. Wszelkie koszty poniesione na prywatną opiekę zdrowotną nie podlegają zwrotowi.

W każdym przypadku musisz zapłacić bezpośrednio lekarzowi (lekarzowi lub dentystom). Następnie wypełni on formularz leczenia (feuille de soins). Formularz ten jest niezbędny do ubiegania się o zwrot pieniędzy we Francji. Możesz odzyskać nawet około 70% standardowego kosztu leczenia (lub 80 proc. kosztów leczenia w szpitalu).

Pamiętaj, aby zachować wszystkie rachunki i wszelkie dokumenty (w razie potrzeby wykonać kopie), ponieważ mogą one być potrzebne Tobie lub Twojej firmie ubezpieczeniowej do ubiegania się o zwrot pieniędzy lub zwrot kosztów.

Możesz szukać placówek służby zdrowia w miejscu pobytu za pośrednictwem strony internetowej l'Assurance Maladie (informacje tylko w języku francuskim).

Jako gość (nie będący rezydentem) we Francji nie podlegasz francuskim przepisom dotyczącym parcours de soins (skoordynowana procedura konsultacji lekarskich). Oznacza to, że możesz skonsultować się ze specjalistą bezpośrednio, nie przechodząc przez lekarza pierwszego kontaktu. Aby udowodnić, że parcours de soins nie ma zastosowania do ciebie i uniknąć płacenia dodatkowej opłaty, powinieneś pokazać lekarzowi Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego lub Tymczasowe świadectwo zastępcze.

Jeśli jednak przeprowadzisz się do Francji długoterminowo lub planujesz pracować w tym kraju, będziesz musiał zarejestrować się w lokalnym zakładzie ubezpieczeń zdrowotnych (Caisse Primaire d'Assurance Maladie - CPAM). Wyszukaj lokalną instytucję zgodnie z miejscem zamieszkania.

Leczenie szpitalne

Jeśli pacjent zostaje przyjęty do szpitala, ważne jest, żeby upewnić się, że została przedstawiona karta EKUZ w trakcie przyjęcia. To zapewni, że pacjent opłaci tylko koszty obowiązkowego wkładu pacjenta.

Pacjenci w szpitalu są zobowiązani do opłacenia dziennej opłaty szpitalnej w wysokości 18 EUR. Jeśli to możliwe, należy wcześniej dowiedzieć się o kosztach leczenia i stawkach refundacji. Niektóre udogodnienia wymagają dodatkowej opłaty (dépassement d'honoraires), która nie jest objęta francuskim systemem opieki zdrowotnej. Kilka klinik nosi miano "non conventionnées", co oznacza, że ​​ich stawki nie są regulowane przez rząd. Dlatego przed skorzystaniem ze świadczeń zdrowotnych należy się upewnić, czy dany szpital lub klinika działa w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej (conventionné).

Koszty niepodlegające zwrotowi przez NFZ:

 • w przypadku  wizyty u lekarza pierwszego kontaktu i lekarza dentysty koszt wynosi 23 EUR, u lekarza specjalisty wynosi 25 EUR, z których to kwot kasa chorych zwraca pacjentowi 70%.
 • pacjent musi każdorazowo pokryć we własnym zakresie ryczałt w wysokości 1 EUR, przy czym ww. opłaty nie wnosi się, jeżeli u tego samego świadczeniodawcy w tym samym dniu łączna suma ryczałtu przekroczyła kwotę w wysokości 4 EUR
 • w przypadku gdy lekarz stosuje stawki wyższe (kategoria 2), różnica jest pokrywana we własnym zakresie przez pacjenta,
 • w przypadku rozszerzonych świadczeń medycznych i chirurgicznych powyżej kwoty w wysokości 120 EUR zwracane są pacjentowi przez kasę chorych w 100% jednak leczony musi pokryć we własnym zakresie każdorazowo ryczałt w wysokości 18 EUR za każde świadczenie, bez względu na jego koszt,
 • w przypadku transportu karetką pacjent pokrywa koszty we własnym zakresie. Kasa chorych zwraca pacjentowi koszty transportu w wysokości 65%. Od tej kwoty potrąca pacjentowi opłatę ryczałtową w wysokości 2 EUR, przy czym ww. opłaty nie wnosi się, jeżeli u tego samego świadczeniodawcy w tym samym dniu łączna suma ryczałtu przekroczyła kwotę w wysokości 4 EUR.

Recepty

Leki można odebrać w dowolnej aptece (pharmacie), przedstawiając feuille de soins i recepty od lekarza. Cena leku jest wydrukowana na feuille de soins. Zalecane leki są refundowane jeśli znajdują się na liście refundowanych produktów farmaceutycznych. Stawki zwrotu wynoszą od 15% do 100% ceny sprzedaży.

W większości obszarów znajdziesz przynajmniej jedną aptekę otwartą w niedziele lub poza godzinami pracy (pharmacie de garde / service de garde). Możesz zadzwonić pod numer 32 37, aby uzyskać informacje o aptekach. Jest to całodobowa usługa telefoniczna, dzięki której możesz znaleźć apteki w swojej okolicy. Możesz również skorzystać z usługi online i szukać aptek za pomocą kodu pocztowego (informacje tylko w języku francuskim).

Transport międzynarodowy

Zgodnie z prawem pacjent ponosi wszystkie koszty transport do Polski. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach możemy ubiegać się o zgodę dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ na pokrycie kosztów transportu do miejsca leczenia w kraju. Dokładne informacje na ten temat do sprawdzenia na: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/transport-transgraniczny-w-obszarze-panstw-ueefta-/ 

Jak uzyskać zwrot poniesionych kosztów

O zwrot poniesionych kosztów można wnioskować jeszcze podczas pobytu we Francji w lokalnej francuskiej kasie chorych-Caisse Primaire D'Assurance Maladie (CPAM). Do wniosku potrzebne będą: feuille de soins z datą, receptą i kserokopią EKUZ. Dodatkowo wymagane są Ubezpieczenia zdrowotnego lub Certyfikatu tymczasowo zastępującego EKUZ. Wymagane są także: adres zamieszkania, międzynarodowy numer rachunku bankowego i kod identyfikujący bank (IBAN i BIC / SWIFT).

Szczegółowe informacje dotyczące wysokości zwrotu kosztów dostępne są na stronie internetowej: http://www.ameli.fr/assures/soins-et-remboursements/combien-serez-vous-rembourse/releve-et-taux-de-remboursement/les-taux-de-remboursement.php

Jeżeli chcemy dostać zwrot kosztów po powrocie na terytorium Polski należy zgłosić się z wnioskiem do wojewódzkiego oddziału NFZ. Wraz z wnioskiem należy przenieść wszystkie rachunki oraz dowody zapłaty.

Więcej informacji na terenie Francji dostępnych:

Centres des Liaisons Europeennes et Internationales de Securite Sociale (C.L.E.I.S.S.)
11, rue de la tour des Dames
75436 Paris cedex 09, France
Tel.: 0033 14 526 33 41, Fax: 0033 14 995 06 50

Oceń artykuł:
Autor artykułu
Michał Płomiński

aaa


TAG-i:

Powiązane artykuły